BAHSİDER’İN SEMPOZYUMU VE KİFAYET ÖZKUL’UN ÇİNİ SERGİSİ

Bahçelievler Sivaslılar Derneği’nin düzenlediği “Sivas’ın Sınır Ötesi Değerleri Sempozyumu” Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

Derneğin bütün Yönetim Kuruluyla birlikte, Akademik Kurulu’ndan Mehmet Nuri Kaynar, Hatun Taşdemir, Bekir Hallaç, Organizasyon Komitesinden Hacı Güney, Gökhan Şahin, Fatih Tepe, Ali Bekgöz, Zeliha Altuğ, Ayfer Duran, Engin Kepenek, Türkan Kılıçoğlu ve adlarını birer birer yazamadığım pek çok kişinin inançlı ve özverili çabaları, bu bilgi şölenini başarıya ulaştırdı. Sanırım İstanbul’un tümünde ve ilçelerinde Sivaslıların kurduğu konfederasyon, federasyon, platform ve derneklerine örnek olabilecek faaliyete, konukseverliğe imza atılar.

BAHSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emin Çıkrıkcı, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Âlim Yıldız’ın yaptığı konuşmalardan sonra, Sempozyumun ilk oturumunda kültür, sanat, spor ve gurbet konuları işlendi. Yusuf Yıldırım’ın yönettiği oturumlardı ben “Türk Kültürünün Mührü Sivaslılar” kapsamında Eflatun Cem Güney, Muzaffer Sarısözen, Ömer Altuğ ve Muzaffer Sarısözen’den söz ettim. Milli Boksörümüz, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonu Hüseyin Yıldırım ve Dünya Güreş Şampiyonumuz Taha Akgün, anılarını, duygularını anlattılar. Onları dinleyen hemşerileri de duygulandılar, gurur duydular. O gün Bahçelievler’de bir spor tesisine Taha Akgün’ün adı verilmişti. Sivaslı Şair, Yazar Ahmet Mahir Pekşen ve Arapkir Belediye Başkanı Haluk Çömertoğlu Sivas ve çevresinin sosyal toplumsal, ekonomik durumu ve gurbet konusundaki görüşlerini dile getirdiler. Ahmet Mahir Pekşen’in sesi ve şiiri eşliğinde bir Sivas belgeseli seyrettik.

Sempozyumun ikinci bölümü, tarih, sağlık, turizm konularını içeriyordu. Osmanlı Arşivleri Uzmanı Salih Şahin, Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Sivas Kültür Müdür Yardımcısı Halit Karakoç, sanatçı Haşan Keşkek, Ömer Çınar Sivas’ın geçmişini, arkeolojisini, vakıflarını, gelenek göreneklerini, fıkralarını eğlence dünyasını, sağlık turizmini, kangal köpeğini anlattılar.

SEMPOZYUMU TAÇLANDIRAN SERGİ

Sivas’ın Sınır Ötesi Değerleri” Sempozyumu, bir başka etkinlikle taçlandı. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Seramik, Cam ve Çinicilik Programı Öğretim Görevlisi ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Kifayet Emel Özkul, “15 Temmuz“ temalı çini sergisini açtı.

Kifayet Emel Özkul, 1973 Sivas doğumlu. İlk, orta ve liseyi; Çankırı, Konya, Erzurum ve İstanbul’da okudu. 1992-1996 yılları arası Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümünü, bölüm birincisi olarak bitirdi.1996-2010 yılları arasında Almanya’da yaşadı ve orada sanatsal faaliyetlerine devam etti.

2010 yılında Türkiye’ye geri dönerek İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu-El Sanatları Bölümü-Seramik Cam Çinicilik programında öğretim görevlisi oldu. 2011 yılında, Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Eski Çini Onarımları programında Yüksek Lisansa başladı. 2013 yılından beri Esenler Ortopedik Engelliler Derneğinde engelli çocuklarla birlikte çini sanatı üzerine eğitim veriyor. 2013 yılından itibaren Kültür Bakanlığı çini sanatçısı olarak Kültür Bakanlığının faaliyetlerine katkı sağlıyor.

Uluslararası bilimsel toplantılarda pek çok bildiri sundu, bunlar kitaplarda yayınlandı. 2005’de beri pek çok kişisel, ulusal ve uluslararası sergilerde ebru, çini, seramik, hat ve yağlı boya eserlerini sundu. Onlarca projenin tasarımcısı, sanatçısı ve uygulayıcısı oldu.

Kifayet Emel Özkul’un Bakırköy Belediyesi, Konut ve Çevre Yarışması’ndan ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden önemli ödülleri var.

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar