İSTANBUL 24 SAAT YAŞAYAN KÜLTÜR SANAT BAŞKENTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  2017-2018 kültür sanat sezonu, geçtiğimiz hafta Çırağan Sarayı’nda düzenlenen programla açıldı. Konuklar arasında bulundum. Protokoldan uzaklaaşıp, bir köşede oturdum. 

 

Hiç kuşku yok ki İstanbul, 24 saat yaşayan Kültür Başkenti.  Hemen her an, her zevke göre, her kültür düzeyine uygun,  şehrin dört bir yanında etkinlik bulmanız ve gereksiniminizi ücretsiz karşılamanız  mümkün. Radyolardan dinlediğiniz, televizyonlarda gördüğünüz, sinemalarda halranlıkla seyrettiğiniz sanatçılarlle semtinizdeki kültür merkezinde karşı karşıya, yüz yüze gelmeniz mümkün.

İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen’in verdiği bilgiye göre,  2017-2018 kültür sanat sezonunda  geçen yıldan  daha iyi, daha estetik olmak ve kaliteyi daha da yüksek  hedef belirlenmiş...

İBB, kültür sanat  etkinlikleri sırasında her ay, 375 sanatçımız katkı sağlıyor. Halkla buluşuyor. 60’a yakın bilim adamı, yazar, şair, İstanbul’un dört bir köşesindeki kültür merkezlerinde seminerler veriyor, İstanbulluları kültür sanatla bütünleştiriyor.

Önce Türk sineması prensibiyle yedi salonda beş yıldan beri film gösterileri yapıyor.

Yeni kültür sanat sezonunda, İBB kültür biriminin beş müdürlüğüyle beraber İstanbullu sanatseverler için web sayfası ve mobil uygulama devreye sokulmuş.

Bir halk deyimiyle anlatmak gerekirse, geçen yıl “tadı damaklarda kalan” pek çok etkinlik, yeni sezonda da devam edecek.

Başta İstanbul’da Pazar Konserleri olmak üzere konulu CRR konserlerimiz bu sezon da Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği ağırlıklı olarak aynı şekilde devam edecek.  Burası ile ilgili bir güzel haber şu:

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun ses düzeni ciddi araştırmalar sonucunda dünyada iki üç salonda bulunan bir teknolojiyle yenilendi. İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, bu konuda şu bilgiyi veriyor:  “Türkiye’de tek olan akustik kaliteye sahip bir salonda değerli sanatçılarımız birbirinden önemli konserlerini verecek. İstanbullular, müziğin en kalitelisini ekim ayının sonundan itibaren  CRR’de dinleyecek.”

Yeni sezonda görsel ve plastik sanatlara da önem verilecek. İstanbul’da düzenlennen ama Türkiye için de geçerli olan “Seramik Günleri” bu yıl da yapılacak. Plastik sanatlar tarihinde yerini alacak.  Güney Kole ile külkür sanat kardeşliğimiz bu yıl da devam ediiyor. Geçtiğimiz haftalarda “Türkiye Kore Edebiyat Sempozyumu” yapılmıştı. Önümüzdeki günlerde Kore’de Keimyung Üniversitesi’yla Yunus Emre konferansı ve konseri etkinliklerinin çalışmaları sürdürülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın etkinlikleri İstanbul’a sınırlı değil. Bir taraftan Balkanlara bir taraftan Kafkaslara uzanan bir çizgide kültürel etkinlikler sürüyor. Üstün İnanç’ın romanından bir yılı aşkın bir sürede yapılan çalışmalar sonucunda ‘Balkanlardan Bir Makedonya Gamzesi’ oyunu ile Azerbaycan’ın büyük ustası Hüseyin Cavid’in yazmış olduğu ‘İblis’ adlı eserleriyle birlikte 2017- 2018 sezonunda tiyatroseverlerin huzurunda olacak.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı  Abdurrahman Şen diyor ki:  “İstanbul’un her açıdan kültür başkenti olduğu bir gerçektir. Geleceğin dünyasında da Türk kültürünün lâyık olduğu yere gelebilmesi bizlerin gayretine bağlıdır.  İBB olarak sanatçılarımızı İstanbul’un dört bir tarafındaki kültür merkezlerinde İstanbullularla buluştururken sizlerin vermiş olduğu katkıya ne kadar teşekkür etsek azdır. Türk sanatına, müziğin farklı dallarına, tiyatrosuna  ve yazın dünyasına emek veren birbirinden değerli ustalarımızın önünde sevgi ve saygıyla eğiliyorum. Yaşasın sanat, alkışınız bol olsun.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 2017-2018  kültür sanat sezonunun görkemli açılış töreni, Kültür Daire Başkanlığına bağlı müdürlüklerin düzenlediği programları içeren barkovizyon gösterimiyle başladı. Geçen sezondaki kültür sanat etkinliklerine ait video ve fotoğraflardan oluşan zengin içerikli bu barkovizyon gösterisi, alkışımızı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  2017-2018 kültür sanat sezonu açılış programında geleneksel Türk tiyatrosunu yansıtan “Komik-i Şehir Naşit Bey” adlı oyundan sergilenen bir kesit, davetlilerin büyük beğenisini kazandı.

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar