AHMET ÖZDEMİR

ÂŞIK VEYSEL’E İZMİR’İN UĞURU VE TORUN ÇİĞDEM ÖZER

0

Âşık Veysel’in hayatında hayırlara vesile olan yerler ve karşılaşmalar var. Bunlardan ilki, 1932 yılında Sivas Âşıklar Bayramı nedeniyle Cumhuriyet’in aydın eğitimcisi Ahmet Kutsi Tecer’le karşılaşmasıydı.

0
AHMET ÖZDEMİR

ELİF

0

Bilmem sizin de olur mu? Bir ezgiden bir dize dilime persenk olur döner de döner… “Elif dedim, be dedim / Kız ben sana ne dedim?” Sus, diyorum; susmuyor. Git, diyorum; gitmiyor. Unutmak, hiç mümkün değil. Kütahya’da Hisarlı Ahmet’te takılı kaldım:

 

0
AHMET ÖZDEMİR

Atatürk ve Milli Kültür

0


Atatürk’ün anlatımıyla kültür; okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekayı terbiye etmektir.

0
AHMET ÖZDEMİR

Hıdırellez Bayramı

0

Hatırlayanlar olacaktır. Gerek yılbaşını, gerek nevruzu anlatan yazılarımda kısa da olsa takvim folkloruna ilişkin bilgicikler vermiştim. Şimdi, gelenek ve göreneklerimizde yer alan bir başka günlerin içerisine girdik.

Hıdırellez’den söz edeceğim. Ama önce Necati Cumalı’dan bir şiir okuyalım:

0
AHMET ÖZDEMİR

“YA İSTİKLÂL, YA ÖLÜM...”

0

20 Aralık 1917’de Tokat’ın Zile ilçesinin Çeltek köyünde doğan Cahit Külebi, Atatürk yolunun duraklarında vücut buldu. Ata’nın istiklâl yolculuğu Anadolu’da Samsun’dan başlamıştı. İşte o günü “Bir gemi yanaştı Samsun'a sabaha karşı” şiirinde şöyle anlatmıştı:
Bir gemi yanaştı Samsun'a sabaha karşı
Selam durdu kayığı, çaparası, takası,
Selam durdu tayfası.

0
AHMET ÖZDEMİR

SİVAS AHMET KUTSİ TECER SEMPOZYUMU

0

25-26 Nisan 2018 tarihleri arasında Sivas’ta “Türk Kültürünün Büyük Emektarı Ahmet Kutsi Tecer Sempozyumu” yapıldı. Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Cumhuriyet Üniversitesi Sivas Araştırma Merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu ve Sivas Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği’nin el verdiği etkinliğin yükünü İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü taşıdı. Müdür Kadir Pürlü, Müdür Yardımcısı Teoman Karaca ve bütün personel gönüllü ve özverili olarak bir kez daha büyük bir organizasyondan alınların akıyla çıktılar. Sempozyumu amacına ulaştırırken, Sivas dışından gelmiş katılımcılara da konukseverlik örneği gösterdiler. Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin uygulama oteli kusursuz hizmetle konukları rahat ettirdi.

0
AHMET ÖZDEMİR

KARDAK DÜZELTİCİLERİ

0

Kimi zaman belleğimde kaldığı kadarıyla doğup büyüdüğüm yerlerin sosyal ve toplumsal yaşantısından, deyiminden, atasözünden, geleneğinden, göreneğinden söz ediyorum. Yarım yamak anımsadığım pek çok şeyin tamamına hatırlayabilmek için sabaha kadar deli danalar gibi dönüp durduğum olmuştur.
Geçenlerde bir deyim aklıma geldi: “Kardağını düzeltmek.”

 

0
AHMET ÖZDEMİR

ÇETİN ORANLI VE DEMİR KEPENKLİ EV

0

Çetin Oranlı, hem bürokraside, hem gazetecilik ve yazarlıkta meslektaşım. “Olaylar ve Kişisel Tecrübe ışığında Gazetecilik” adlı kitabı 2016 yılında yayınlanmıştı.

0
AHMET ÖZDEMİR

BEN DÖNMEZEM YOLUMDAN

0

 Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan, geçenlerde “Son olarak Pir Sultan Abdal gibi diyorum ki, ‘Koyun beni hak aşkına yanayım, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan. Yolumdan dönüp mahrum mu kalayım, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan, “ dedi.

 

0
AHMET ÖZDEMİR

GEL GEL ETSE DENİZLERE BİR ÇOCUK

0

Dün 23 Nisan’dı. Bayram yaptık. Bizimle birlikte birçok devletin çocukları da bayram yaptılar. Türk konukseverliğini ve “Çocuk Bayramı”nı var eden Yüce Ata’mızı tanıtabildiğimiz kadar tanıttık.

0