AHMET ÖZDEMİR

ASIM KUZULUK: “BARAKLAR VE AMİK AĞZI TÜRKMENÎLER”

0

Bir Pazar sabahı kapanıp odama, kaptırıp kendimi CD’nin ezgili ezinçine, önce içli içli ağlamanın yerini iç çekişlere bırakmak, sonra kan çanağı gözlerle, odadan çıkmak varmış yaşayacağımız. Nostalji denizlerinde yelkenler açıp, bin bin anıya saçlarınızı okşatır gibi yüreğinizi dağlatıp kadere boyun bükmüşlüğün rahatlatmasıyla...

0
AHMET ÖZDEMİR

HÜSNÜ AYDOĞDU VE ANADOLU -2

0

Hüsnü Aydoğdu’ya göre, müzik yoldaştır, sırdaştır, dert ortağı ve zevk ortağıdır. Manevi dertlerimize reçetesiz ve parasız ilaçtır. Halkın acısı, hasreti, ağıtı, çilesinin aynasıdır. Dünyanın ortak lisanıdır. Dilini anlamasanız da sizi değişik dünyalara, hülyalara götürür. Kötülükleri kavgayı bitirir. Kardeşliği, barışı, güzelliği işler…”

0
AHMET ÖZDEMİR

ONAT KUTLAR

0

Yirmi üç yıl önce terörö kurban verdiğimiz çok yönlü, sinema, kültür ve sanat adamı olan Onat Kutlar’dan söz etmek istiyorum. Önce bir şiirinden alıntı yapacağım:
Ne kadar çok öldük yaşamak için...

0
AHMET ÖZDEMİR

YESEVİ YAYINCILIK’TAN ÜÇ KİTAP

0

2017 yılı Yesevi Yayıncılık için üzüntülü geçti. Su baskını nedeniyle binlerce kitabını hurdaya ayırmak zorunda kaldı. Buna rağmen yaralarını sarıp yeni kitaplarını okuyucularıyla buluşturmaktan geri kalmadı. Yıl içerisinde yayınlanan üç kitaptan kısa kısa söz edeceğim.

0
AHMET ÖZDEMİR

SELAMİ ÇETİN VE MAVİ DİRENİŞ

0

Selami Çetin’in Mavi Direniş’i beni yarım yüzyılı geçkin zaman dilimine götürdü. İzmir Güzelyalı’daki Hava Harp Okulu, Hava Lisesi, Yabancı Diller Okulu’nun her köşesini, Hava Lisesi’ndeki arkadaşlarımı gözerimin önüne getirmeye çalıştım.

0
AHMET ÖZDEMİR

EFLATUN CEM GÜNEY

0

Bu gün “masal babası” Eflatun Cem Güney’in aramızdan ayrılışının otuz yedinci yıldönümü. Kendi yazdığı hayat hikâyesine şöyle başlıyor: “Soyca Sivaslıyız. Ben 1896’da babamın telgraf müdürü olarak bulunduğu Hekimhan’da dünyaya gelmişim.” Sivaslı Telgraf müdürü Ahmet Hurşit Beyin ve Hayriye hanımın oğluydu. Altı yaşında babasını, yedi yaşında annesini yitirdi. Amcası Sivas Posta Müdürü Şevket Beyin yanında büyüdü. 1918’de, Birinci Dünya Savaşı’nın henüz sona erdiği günlerde, (Sivas Lisesi) Sultaninin Edebiyat Bölümünü bitiren tek öğrenciydi.

0
AHMET ÖZDEMİR

ALİ KIZILTUĞ DA GÖÇTÜ

0

Çağdaş halk ozanlarından Ali Kızıltuğ da Hakk’a yürüdü. Memleketi Sivas Divriği Mursal Köyü'nde toprağa verildi. O ki, türküleriyle göç ve gurbet üzerine toplumun dikkatini çekmişti. Elbette üzüldüm, Giderek daha da yalnızlaştığımı hissettim. Anılar bir bir gözlerimin önünden geçti.

0
AHMET ÖZDEMİR

ANLAT TRABZON

0

Esin Üçünçüoğlu’nun “Anlat Trabzon” kitabını alınca, yitik bulmuş gibi sevindim. Hani derler ya “Eller tatlı uykuda..” evet eller tatlı uykuyayken, ben “Anlat Trabzon”un kanatlarına binip, Trabzon ocak başlarını, bahçelerini dolaşmaya, ninelerin, dedelerin, uşakların, paçiların anlattığı hikayeleri, kıssaları, masalları, fıkraları, tekerlemeleri, bilmeceleri dinlemeye, onlarla hem hal olmaya başladım.

0