Bilgisayarın aklı dünyayı kuşatıyor

Çağımızda bilgisayarlar artık dünyamızı anlamada gittikçe daha iyi bir duruma geliyorlar. İnsanlar zaman ilerledikçe onların hızına yetişemeyecek.

 

Öyle ki 2016’da bir bilgisayar dünyanın en iyi go oyuncusunu yendi ki bu sanılandan 10 yıl daha önce gerçekleşti. Demek ki bu beklenen bir şeydi ama bilgisayar bu süreci daha önce bitirdi.

ABD’deki genç avukatların iş bulması çok zor hale geldi. Çünkü IBM‘in Watson uygulaması sayesinde sadece saniyeler içinde yasal danışmanlık alabiliyorsunuz ve bunu yüzde 90 oranında başarıyla yapıyor ki insan eliyle yapılanların başarı oranı yüzde 70.

Öte yandan Facebook‘un sahip olduğu yüz tanıma uygulaması, yüzleri insanlardan daha başarılı bir şekilde tanıyabiliyor.

2030’da, bilgisayarların insanlardan daha akıllı olacağı söyleniyor. 2018’de, ilk kendi kendine giden arabalar halka sunulacak. 2020 civarında tüm endüstri bundan kötü etkilenecek. Artık bir araba sahibi olmak istemeyeceksiniz. Telefonunuzla bir araba çağıracaksınız ve olduğunuz yere gelip sizi istediğiniz yere götürecek. Arabayı park etmenize gerek olmayacak, sadece ücreti ödeyeceksiniz ve yolculuk esnasında çalışabileceksiniz. Bu durum şehirleri de değiştirecek çünkü daha az arabaya ihtiyaç duyacağız. Otoparkları, park alanlarına çevirmek mümkün hale gelecek.

YAPAY ZEKANIN BAŞARISI

Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın geliştirdiği yapay zeka, okuma testinde insan rakiplerini yendi. Şinhua ajansının haberine göre, e-ticaret devinin yapay zekası Standford Üniversitesince hazırlanan ve bilgisayarların okuma kabiliyetlerini ölçmek için tasarlanan testte insan rakibini "kıl payı" geçti.

Wikipedia’dan seçilen 500 makaleye yönelik yüz binden fazla sorunun sorulduğu testte yarışmacıların kesin ve net cevap vermeleri istendi. En yüksek puan alan insan yarışmacının skoru 82,302 olurken Alibaba’nın "Derin Sinirsel Ağ Modeli”ne sahip yapay zekası ise 82,44 puanla insan rakibini geride bıraktı.

"Cengiz Han ne zaman öldü", "İskoç Parlemento binasını kim tasarladı" gibi soruların sorulduğu yarışma insan ile makinenin yarıştığı ilk okuma yarışması olarak nitelendirildi.

GELECEKTE YAŞAM NASIL OLACAK?

Elektrikli arabalar 2020’lerde çok yaygın olacak. Ayrıca tüm yeni arabalar elektrikle çalışacağı için şehirlerde daha az gürültü olacak. Dünyada elektrik inanılmaz bir oranda ucuz ve temiz olacak. Güneş enerjisi üretimi 30 yıldır katlanarak artıyor.

Tricoder X adı verilen medikal bir cihaz sayesinde retina taraması yapılabilecek ve bu cihaz telefonunuz vasıtasıyla çalışabilecek. Fiyatı henüz belli değilmiş. Ayrıca kan ve nefes örneklerinizi bu sisteme yükleyebileceksiniz. Cihaz, 54 biyogöstergeyi analiz ederek neredeyse tüm hastalıkları tanımlayabilecek. Ve ucuz olacağından neredeyse dünyadaki herkesin bu medikal sisteme erişimi olabilecek.

Son 10 yılda en ucuz 3D yazıcının fiyatı 18.000$’dan 400$’a düşerken hızı da yaklaşık 100 kat arttı. Tüm büyük ayakkabı firmaları çoktan 3D yazıcılarla üretime başladılar.

Bazı uçak yedek parçaları çoktan 3D yazıcılarla üretilmeye başlandı. Uzay istasyonunda bulunan 3D yazıcı sayesinde de eskiden yanlarında taşımak zorunda oldukları onca yedek parçayı elimine ettiler bile.

Bu yılın sonunda akıllı telefonlar 3D tarama özelliklerine sahip olacaklar. Artık telefonunuzla ayağınızı tarayıp evde ayağınıza mükemmel uyan bir ayakkabı üretebileceksiniz. Çin’de 6 katlı bir ofis binası 3D yazıcıyla üretildi bile. 2027’yılına geldiğimizde üretilen her şeyin 10%’u 3D yazıcılardan çıkmış olacak.

Eğer girmek istediğiniz bir iş fikri varsa, kendinize sorun: Gelecekte bu iş var olacak mı? Eğer cevabınız evet ise bunun gerçekleşmesini nasıl hızlandırabilirsiniz?

Eğer bu iş telefonunuzla çalışmayacaksa unutun o fikri. 20. yüzyılda başarıya ulaşması için tasarlanan her iş fikri 21. yüzyılda başarısızlığa uğrayacaktır.

Önümüzdeki 20 yılda, günümüzdeki işlerin 70-80%’i ortadan kalkacak. Elbette gelecekte yeni işler olacak ancak herkes için yeteri kadar olacak mı bu kadar kısa sürede, orası belli değil.

Gelecekte 100$’lık bir tarım robotu olacak. 3. Dünya ülkelerindeki çiftçiler, tüm gün tarlada çalışmak yerine kendi robot çiftçilerinin yöneticisi olabilecekler. Topraksız tarım çok daha az su ile yapılacak.

“Moodies” adı verilen ve hangi ruh halinde olduğunuzu tespit eden bir uygulama var. 2020’de yüz ifadelerinizden yalan söyleyip söylemediğinizi anlayabilecek uygulamalar olacak. Bu uygulamanın kullanıldığı ve katılımcıların yalan söyleyip söylemediklerinin yayınlandığı bir siyasi tartışma programını hayal edin.

Bitcoin, gelecekte dünyanın olağan para birimi haline gelebilir.

Günümüzde her yıl ortalama insan ömrü yaklaşık 3 ay uzuyor. 4 yıl önce ortalama insan ömrü 79 yıldı, günümüzde ise 80 yıl oldu. Ortalama artışın kendisi bile artıyor. 2036’ya geldiğimizde, ortalama 1 yılda 1 yıldan daha fazla artacak. Yani hepimiz çok çok uzun hayatlar yaşayabiliriz, büyük ihtimalle 100 yıldan uzun hayatlar.

Bu öngörülerin hepsi gerçekleşebilir mi bilinmez ama insanların yaşam sürelerinin artmasının bazı sorunları da beraberinde getireceği bir gerçek. Yaşayıp göreceğiz.