Halkın sağlığı bu kadar ucuz mu?

Yeni bir yıla girerken yine bir çevre ve insan sağlığı sorunu yaşadık.

 Tuzla'da paniğe yol açan kokunun, tekstil, kuru temizleme ve boya sanayiinde kullanılan, uçucu tetrakloretilen ve trikloretilen maddelerinden kaynaklandığı ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, “100 bin kişinin sağlığı etkilendi. Bu maddeler ileride Parkinson hastalığını tetikleyecek bir maddedir” diye açıklama yaptı. Eğer bu doğruysa hesabını kim verecek? Halk sağlığı açısından bu bir felaket değil midir? İnsan sağlığı bu kadar ucuz mudur? Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Tuzla'da kimyasal atıktan yayılan koku ile ilgili "Şu an için korkulacak bir şey yok." dedi, inşallah öyledir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kokunun kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı açıklamasını yaptı. Tuzla belediye Başkanı Şadi Yazıcı ise, “Bunu yapanlar hak ettikleri cezayı alacaklardır” diye açıklama yaptı. Kimin ne ceza alacağını görmek istiyoruz.

“DEFALARCA BELİRTTİK”

Konuyla ilgili olarak Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi bakın ne diyor: “25 Aralık gecesi Tuzla halkı genzi yakan ve rahatsız bir edici koku ile karşılaşmış ve yetkililere seslenmiş, sağlık merkezlerine gitmiştir. Ardından bölgeye giden İGDAŞ kokunun doğalgazdan kaynaklanmadığını, AKOM ve İBB de sağlığı etkileyen bir şey olmadığını ama dedektörlerinin bu kimyasalı algılamadığını belirtmiştir! Defalarca belirttik, üzülerek yine belirtiyoruz: İstanbul’da kimyasalların ve kimyasal atıkların denetimi yetersizdir ve bu halk için büyük tehlike oluşturmaktadır. Yetkililer bir an önce şeffaf yönetim anlayışı gereği ve doğru sağlık müdahalesi yapılabilmesi için hangi kimyasalın sızdığını tespit etmeli ve kamuoyu ile paylaşmalıdır!”

Demek ki dedektörlerin bu kimyasalları algılaması için bir şeyler yapılması gerekiyor! Tabii önce sorumluların algılaması daha önemli…

2018’in, tüm milletimiz için huzurlu, sağlıklı, bol kazançlı bir yıl olması dileklerimizle…