Plastik kirliliği dünyaya tehdit

 Türkiye ve tüm dünya bugün artık plastik kirliliğinin ciddi boyutlara vardığını kabul ediyor. Bunun için çareler üretilmeye çalışılıyor ama bunun o kadar da kolay olmadığı bir gerçek. Plastik ortalama 25 – 30 saniye kullanılıyor ama doğada çözünebilmesi en az 500 yıl sürüyor. Plastik çöp yığınları, okyanuslarda ciddi bir sorun.

 

Bu arada Okyanuslardaki plastik kirliliğini dile getirmek ve geri dönüşümün gerekliliğini vurgulamak isteyen bir çevreci ilginç bir eylem yaptı. Kullanılmış plastik şişelerden bir yelkenli inşa edip Pasifik Okyanusu'nu geçti.

Okyanus ve denizlerde, yaklaşık 100 ila 150 milyon ton plastik çöpün yüzdüğü tahmin ediliyor. Buna her yıl 6,5 milyon ton daha ekleniyor. BM Çevre Programı’nın verilerine göre, açık denizlerde her kilometrekare başına ortalama 13 bin plastik düşüyor. Akıntılar bu çöpleri dünyanın her köşesine dağıtıyor. Berlin’de yapılan Denizleri Koruma Konferansı’nda yaklaşık 200 uzman bu soruna çözüm bulmaya çalıştı. Alman Çevre ve Doğayı Koruma Birliği (BUND), Avrupalı çevre örgütleri tarafından imzalanan bir manifestoyu Federal Çevre Bakanlığı’na sundu. "Denizler ve Plastik" adlı bildirgede 2020 yılına kadar Avrupa denizlerindeki çöplerin yüzde 50’sinin temizlenmesi talep ediliyor. Ancak plastik poşet ve özellikle peeling ürünlerindeki ufak plastik parçacıkların temizlenmesi büyük bir sorun oluşturuyor. Zira bu parçalar ufak olduğu için arıtma sistemleri tarafından filtrelenmesi mümkün olmuyor.

Deniz kuşlarının %90’ının kursağında, deniz kaplumbağalarının üçte ikisinin midesinde plastik var. Tek kullanımlık plastik şişeler denizlerimizi işgal ettikçe deniz hayvanları büyük acılar çekiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden alınan su örneklerinde mikroplastik kirliliğine rastlandı. Guardian gazetesinin haberine göre her 100 örnekten 83'ünde mikroskobik boyutta plastik parçaları görüldü. Bilim insanlarının Orb Media için yaptığı araştırmanın ardından uzmanlar, sudaki plastiğin insan sağlığı üzerine etkilerinin daha ciddi bir şekilde araştırılması çağrısında bulundu.

EN KİRLİ AMERİKA

İncelenen onlarca ülke içinde su kaynakları en kirliği yüksek olan ülke ABD çıktı. Kongre binası ve ABD Çevre Koruma Ajansı ve Trump Tower da dahil olmak üzere çok sayıda yerden alınan sularda mikroplastiğe rastlanırken ülke çapında her 100 sudan 94'ünde bu tip kirlilik tespit edildi.

ABD'yi Lübnan ve Hindistan takip ediyor. En düşük plastik kirliliğinin gerçekleştiği Avrupa'da da bu oran yüzde 72'ydi. ABD'de her 500 ml'lik suda 4,8 mikrofiber, Avrupa'da ise 1,9 mikrofibere rastlandı.

Artık veda etmemiz gereken günlük alışkanlıklarımız gezegenin geleceğini etkileyecek boyutlarda. Bu alışkanlıklar deniz ekosistemi başta olmak üzere doğal yaşam alanlarını tehdit ediyor.

 

İspanyol fotoğrafçı Francis Perez’in plastik ağa takılmış nesli tükenmekte olan bir deniz kaplumbağasını gösteren fotoğrafı izleyiciyi bu acı gerçekle yüzleştiriyor. Fotoğraf doğa alanında yılın Dünya Basın Fotoğrafı ödülünü kazandı.

Aynı zamanda Nature Ecology and Evolution isimli bir dergide yayınlanmış olan rapora göre çöpler okyanusların en derin noktası olan Mariana Çukuru'nda dahi birikiyor.

Her sene en az 8 milyon ton plastik okyanuslara karışıyor. Önümüzdeki 20 sene içerisinde plastik üretiminin iki katına çıkması tahmin ediliyor. Tüm bunlara rağmen okyanuslar konusunda yeterince çalışma yapılmıyor.

Çöp olarak denizlere karışan plastik parçaları, deniz mahsulleri yoluyla sofralarımıza kadar gelerek, hepimizin sağlığını tehdit ediyor. Denizlerimizi çöplüğe çeviren, deniz yaşamını yok eden plastiğe karşı mücadele vermeli, plastiği hayatımızdan çıkarmaya gayret etmeliyiz.