Mutluluk ve iyi ilişki

 Mutluluk üzerine bugüne kadar çok söz söylenmiş, bir sürü laf edilmiştir.

Mutlu olmak elle tutulur bir olay olmadığı gibi gözle de pek anlaşılmaz. Mutluluk her kişiye göre değişiklik gösterir, mutlu olan birinin mutluluk duyduğu olay için bir başkası mutsuzluk gösterebilir. Yani mutluluğun resmini çizemediğimiz gibi, yazısını da yazamayız. Ancak haber değeri açısından bazı bilgiler verebiliriz.

Harvard bilim insanlarının 75 yıl önce başladığı ve mutluluk üzerine şimdiye kadar yapılmış en uzun araştırma “iyi ilişkilerin insanı daha mutlu ve sağlıklı hale getirdiği” sonucunu ortaya koydu. 1938 yılında başlayan ve 75 yıl süren araştırmada 60 tanesi hala hayatta olan 724 erkekle yapılan araştırmada iki grup insan incelendi. İlk grupta Harvard Üniversitesi’nde okumakta olan ikinci sınıf öğrencileri yer alırken, ikinci grupta ise Boston kentinin en yoksul bölgelerinde yaşayan çocuklardı.

Deneklerin yaşamları hakkında bilgi almak için araştırmacılar bu kişilerle röportajlar gerçekleştirdi, anketler gönderdi, beyin faaliyetlerini görüntüledi, kan örnekleri aldı, tıbbi kayıtlarını inceledi ve aileleriyle görüştü.

Zamanla araştırmaya bu deneklerin eşleri ve çocukları da katılarak araştırmanın temeli genişletildi. Alanında bir ilk olan araştırmada çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. En önemli sonuç ise “iyi ilişkilerin insanları daha mutlu ve sağlıklı ediyor olması”.

Mutsuz ilişkilere sahip ya da yalnız kişilerin ise genelde acı çektiği, memnuniyetsiz olduğu ve sağlıksız bir yaşam tarzı sürdüğü ortaya çıktı.

Çalışmanın günümüzde devam eden bölümünün direktörlüğünü yapmakta olan Psikiyatrist Robert Waldinger Ocak 2016’da yaptığı bir TED konuşmasıyla devrim niteliğindeki çalışmanın sonuçlarını anlatmıştı.

Demek ki, dostluk ve iyi ilişkiler mutlu olmamıza katkı sağlıyormuş.

---------------------------------

Biz kömürü tartışırken…

 

Ülkemizde hala kömür mü, rüzgar mı, jeotermal mi tartışmaları yapıladursun güneş enerjisinin değerini bilen ülkeler yatırım planlarını buna göre açıklamaya başladı bile…

Güney Kore'nin başkenti Seul için ''2022 Güneş Şehri Seul'' başlıklı bir güneş enerjisi yatırım planı açıklamış. Seul şehir yönetimi tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamaya göre plan ile hali hazırda 131,7 MW olan şehrin güneş elektriği gücünün 2022 yılında 1.000 MW'a çıkarılması hedefleniyor.

Yönetim bu hedef doğrultusunda konutlarda 550 MW'lık, kamuya ait binalarda ve arsalarda da 243 MW'lık yeni kurulumun gerçekleşmesi için çalışacak. Bunun için ise 2018'den itibaren şehirde inşa edilecek tüm yeni binalarda çatı üstü güneş elektriği kurulumları zorunlu tutulacak, mevcut binalardaki kurulumlara da kurulum maliyetinin yüzde 75 oranında sağlanan teşvik uygulamalarına da devam edilecek. Bu sayede şehirdeki 3,6 milyon konutun, 1 milyonunda güneş elektriği kurulumları gerçekleşmesi ve güneş enerjisi ile Seul'deki 310 bin kişinin konut tüketimine denk elektrik üretilebileceği öngörülüyor.

Biz de de düşünülüyor mu acaba çatı üstü güneş elektriği?