Kadına şiddet sadece fiziksel değil

Türkiye’de kadına şiddet her yıl giderek artıyor. Ülkemizde artık “kapanmayan yara” olarak tabir edilen kadın şiddeti toplum olarak ne kadar eğitime muhtaç olduğumuzu gözler önüne seriyor. Şiddet gören kadınların bazıları devlet korumasına alındığı halde yine de öldürülmekten kurtulamıyor.

 

 

Geçen yılın ilk 10 ayında 272 kadın, bu yılın ilk 10 ayında ise 338 kadın öldürüldü. Üstelik ölen kadınların bir bölümünün ‘devlet koruması’ altında olduğu düşünülürse nasıl bir ortamda yaşadığımız ortaya çıkıyor.

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün 2009 yılında gerçekleştirdiği Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’nda; Türkiye’de 100 kadından 42’si eşinden veya birlikte olduğu kişiden fiziksel veya cinsel şiddet görüyor. Şiddet denilince, ilk akla gelen fiziksel şiddet oluyor. Oysa fiziksel olmayan şiddet biçimleri de son derece yaygındır. Hakaret, aşağılama, küçümseme, eve kapama, zorla cinsel ilişki kurma, ölümle tehdit etme, gibi eylemler de şiddettir. Bunlar genelde ülkemizde şiddet yaşayan ve uygulayan pek çok kişi tarafından şiddet olarak tanımlanmaz ve daha az önemsenir. Ama fiziksel şiddet dışında kalan şiddet ve baskı yöntemleri en az fiziksel şiddet kadar olumsuz izler bırakır.

Kadına şiddet konusunda bireyler bilinçlenmeli, tepki vermeyi bilmeli, konuyla ilgili programlar ve seminerlere ağırlık verilmelidir.

--------------------------

Dizide “şiddete, töreye hayır” mesajı

Kadın Meclisleri ve ‘Kalbimdeki Deniz’ dizisi ‘Kadına Şiddete Hayır’ farkındalığı için buluştu. Dizinin oyuncuları ve ekip, “Kadınların yanındayız” mesajı verdi. Fox TV'de Cumartesi akşamları ekrana gelen, başrollerini Kutsi, Özge Özberk, Yeşim Ceren Bozoğlu ve Hakan Eratik'in paylaştığı Kalbimdeki Deniz bu hafta töre cinayetleri ve kadına şiddette ‘Hayır’ dedi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile kadına yönelik şiddetle mücadelede, ortak çalışma içerisinde olan dizinin ekrana gelen 45’inci bölümünde, Diyar ve Serdem karakterlerinin töreye göre, öldürülmesi üzerine gündemde olan kadına şiddete yönelik eylemler ekrana getirildi. Cenaze töreninde de bu konu işlendi.

Toplumun bilinçlenmesi açısından bu programlara yeterince ağırlık verilmesi tabii ki sevinilecek bir durum. Dileriz buna benzer dizi ve programlar hep devam eder.