Gençler ve teknoloji

Bizim çocukluk dönemimizde ve gençlik yıllarımızda; değil internet, telefonumuz bile yoktu.

 

Televizyon olmadığı için radyonun başına perşembe akşamları toplanır, “Radyo Tiyatrosu” adı altında skeç dinlerdik. Bisiklete kasksız biner, su taşıyan at arabalarının arkasına tutunur, birkaç yüz metre ayağımız yerden kesilince mutlu olurduk. Arkadaşlarla oyun oynamanın da bir sınırı vardı. Akşam karanlık bastırdığında evde olurduk. Yemekte aileden biri eksik olsa kıyamet kopardı. Bakkalda renkli yumurtalar vardı çocuklar için. Chat odalarımız yoktu, onun yerine arkadaşlarımız vardı. Maçı bilgisayarda değil, mahalle sahasında oynardık. Aynı bardaktan su içer, aynı elmadan ısırırdık ama kimse hastalanmazdı. Daha mutluyduk, ya da bize öyle geliyordu. Bunları niçin yazdığıma gelince…. Günümüz gençliği hakikaten bizden daha avantajlı ama onların hedefleri daha değişik, yolları daha bir zorlu, günümüz şartlarına bakıldığında hayatları daha engebeli. Çünkü rekabet edecekleri ülkelerdeki yaşıtları devamlı bir yarış içinde. Teknolojinin dilinden çok iyi anlayan gençlerimiz, teknolojik bağımlılıktan başlarını biraz kaldırabildiklerinde önlerinde kimse duramaz.

Bizi aydınlık yarınlara çıkaracak olanlar; Ata’mızın dediği gibi fikri hür, vicdanı hür Cumhuriyetimizin gözbebeği gençlerimizdir. Onlara güveniyoruz.

------------------------------

Anıtkabir’de 50 bin dal çiçekli pano

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yıldönümünde saygı ve sevgiyle anıyoruz. Anıtkabir’de ve bize miras bıraktığı vatanımızın her köşesinde çeşitli etkinlikler ve anma programları düzenleniyor. Anıtkabir yine büyük bir sevgi seli haline gelecek, bu ruh vatanın bütün caddelerine, meydanlarına, sokaklarına yansıyacak.

Antalyalı çiçekçiler, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü etkinliğinde Anıtkabir'de sergilenecek 24 metrekarelik özel tasarım pano için 50 bin dal çiçek gönderdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79'uncu yıldönümü için Anıtkabir'de düzenlenecek anma etkinliğinde Antalya'dan gönderilen çiçekler kullanılacak. Çiçekçiler, mozoleye 50 bin dal çiçeğin yerleştirileceği 24 metrekarelik pano hazırladı. Pano önceden Ankara'ya gönderilirken, 50 bin dal kırmızı ve sarı karanfil de hazırlanarak yola çıktı. Çiçekler, Anıtkabir'de panoya yerleştirilecek. Ay yıldızlı Türk bayrağı zemini üzerine sarı karanfillerle Atatürk portresi resmedilip, anma etkinliğinde sergilenecek.

-----------------------------------------

İnsanoğluna yeni bir gezegen lazım!

 İnsanoğlunun 2600 yılına kadar yok olabileceği uyarısında bulunan dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, artan nüfus ve enerji talebinin gezegeni felakete sürükleyeceğini belirterek Dünya’nın alev topu haline gelebileceğini kaydetti. Çin’in başkenti Pekin’deki Tencent WE Zirvesi’ne video konferans yoluyla bağlanan Hawking, insanların faciadan kurtulmak için hayata uygun başka bir gezegen bulması gerektiğini söyledi. Hawking, dünyalıların varlığını milyon yıl daha uzatmak istiyorlarsa daha önce kimsenin gitmediği yerlere korkusuzca gitmesi gerektiğini dile de getirdi.

Yatırımcıları, komşu Alpha Centauri Sistemi’ne seyahati öngören Breakthrough Starshot adlı projesine destek vermelerini isteyen Hawking, bu sistemde hayat için uygun gezegenin olabileceğini tahmin ediyor.

Şu soruyu sormadan geçemeyeceğim: Acaba bu “Alpha Centauri Sistemi”nde yeni bir Türkiye kurabilir miyiz? Neden olmasın…