Baba hatırası traktör

 Çoğumuzun babasından hatıra bazı eşyalar kalmıştır. Onları gözümüz gibi saklarız. Ama konu 67 yıllık traktör olunca ve üstelik onunla geçinebilmek için tarla sürüyorsanız bunun daha erdemli bir yanı vardır.Bursa'nın Karacabey ilçesinde 50 yıldan bu yana çiftçi olan Hasan Karahasanoğlu, babasından hatıra kalan 67 yıllık traktör ile tarlasını sürüyor. Çiftçilik yapan, aynı zamanda Balıkesir-Bursa Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı olan Hasan Karahasanoğlu babası tarafından 1950 yılında alınan ve bakımını özenle yaptığı traktörüne gözü gibi bakıyor. Belediye Başkanı AIi Özkan, tarlasını hala 67 yıllık traktör ile sürerek gelir elde eden Hasan Karahasonoğlu'na çalıştığı tarlasında plaket verdi. Babasından kalan en güzel mirasın bu traktör olduğunu söyleyen Hasan Karahasanoğlu, "Ben de bu mirası çocuklarıma bırakacağım" dedi.

-----------------------------------

 Beyin sarsıntısının İspanyolcası

 

ABD'nin Georgia eyaletinde 16 yaşındaki genç, futbol maçında geçirdiği beyin sarsıntısının ardından girdiği komadan uyandı ve akıcı bir şekilde İspanyolca konuşmaya başladı. “Neden Türkçe konuşmadı” diyenler olmuştur. Herhalde önceki hayatında İspanya’da yaşamıştır!

Kaleci pozisyonunda oynayan Reuben Nsemoh, penaltı atışı sırasında kafasına aldığı darbe nedeniyle komaya girdi. Komadan uyanan Nsemoh’un, sarsıntıdan önce bildiği İngilizce'yi unuttuğunu ve daha önce hiç öğrenmediği bir dil olan İspanyolca'yı akıcı bir şekilde konuştuğu gözlendi. Genç kaleci, uyandıktan birkaç gün sonra ise İngilizceyi tekrar hatırladığını ve İspanyolcayı unutmaya başladığını belirtti.

 ---------------------------------------

Trump ve iklim değişikliği

Siyasetçiler arasındaki davalar sadece bizde olmuyor. Amerika’dan bir örnek sizlere:

Kaliforniya eyaleti, ABD Başkanı Donald Trump’ı "iklim değişikliği" konusunda dava edecekmiş. Kaliforniya valisi Jerry Brown eyalet olarak, "Cumhuriyetçilerin Obama’nın Temiz Enerji Planı’nı dava etmesi gibi" ABD Başkanı Donald Trump’ın iklim değişikliğiyle mücadeleyi sarsan adımlarını engellemek için dava edeceklerini söyledi. BBC’ye konuşan Brown, Kaliforniya’nın, Trump’ın iklim karşıtı eylemlerine tepkisini mahkemeye taşıyacağını belirtti ve "Öncelikle mahkemeye giderek çabalarını engelleyebiliriz ve yapıyoruz da. Aynen Cumhuriyetçilerin Obama’nın çabalarını engellemeye çalıştığı gibi" dedi.