Ünal Kurtul

Bilgisayarın aklı dünyayı kuşatıyor

Çağımızda bilgisayarlar artık dünyamızı anlamada gittikçe daha iyi bir duruma geliyorlar. İnsanlar zaman ilerledikçe onların hızına yetişemeyecek.

Ünal Kurtul

Mutluluk ve iyi ilişki

 Mutluluk üzerine bugüne kadar çok söz söylenmiş, bir sürü laf edilmiştir.

Ünal Kurtul

Kadına şiddet sadece fiziksel değil

Türkiye’de kadına şiddet her yıl giderek artıyor. Ülkemizde artık “kapanmayan yara” olarak tabir edilen kadın şiddeti toplum olarak ne kadar eğitime muhtaç olduğumuzu gözler önüne seriyor. Şiddet gören kadınların bazıları devlet korumasına alındığı halde yine de öldürülmekten kurtulamıyor.

Ünal Kurtul

İstanbul’un deprem gerçeği

Haftanın ilk günü yine bir deprem haberiyle sarsıldık. Irak-İran sınırındaki depremde 450’den fazla kişi hayatını kaybetti. 7000 kişi de yaralandı. Kirmanşah eyaletinde, 3 gün yas ilan edildi. Hemen 1999 yılındaki Marmara depremini hatırladık.

Ünal Kurtul

Plastik kirliliği dünyaya tehdit

 Türkiye ve tüm dünya bugün artık plastik kirliliğinin ciddi boyutlara vardığını kabul ediyor. Bunun için çareler üretilmeye çalışılıyor ama bunun o kadar da kolay olmadığı bir gerçek. Plastik ortalama 25 – 30 saniye kullanılıyor ama doğada çözünebilmesi en az 500 yıl sürüyor. Plastik çöp yığınları, okyanuslarda ciddi bir sorun.

Ünal Kurtul

Gençler ve teknoloji

Bizim çocukluk dönemimizde ve gençlik yıllarımızda; değil internet, telefonumuz bile yoktu.

Ünal Kurtul

İyi ki büyümüşüz…

Son haberler hayli iç açıcı görünüyor! Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık olarak yüzde 11,1 büyümüş.

Ünal Kurtul

Baba hatırası traktör

 Çoğumuzun babasından hatıra bazı eşyalar kalmıştır. Onları gözümüz gibi saklarız. Ama konu 67 yıllık traktör olunca ve üstelik onunla geçinebilmek için tarla sürüyorsanız bunun daha erdemli bir yanı vardır.