NİLGÜN SERİMOĞLU

BİR KEZ DAHA CARMİNA BURANA

0

 Bazı öyle müzikler, öyle sahne yapıtları vardır ki, ne zaman nerede sergilense hep aynı heyecanla, coşkuyla karşılanır. Alman Besteci Carl Orff’un “Beuern Şarkıları” olarak da bilinen sahne kantatı “Carmina Burana” da bunlardan biri.

0
ÖNDER BALIKÇI

Göç, acı ve gözyaşı

0

Mübadeleyle ilgili izlediğim her etkinlik ve törende çok duygulanıyorum. Çünkü insanların, doğup büyüdükleri topraklarından koparılarak zorunlu göçe uğramaları çok acı bir olay, bir travma…

0
AHMET ÖZDEMİR

ASIM KUZULUK: “BARAKLAR VE AMİK AĞZI TÜRKMENÎLER”

0

Bir Pazar sabahı kapanıp odama, kaptırıp kendimi CD’nin ezgili ezinçine, önce içli içli ağlamanın yerini iç çekişlere bırakmak, sonra kan çanağı gözlerle, odadan çıkmak varmış yaşayacağımız. Nostalji denizlerinde yelkenler açıp, bin bin anıya saçlarınızı okşatır gibi yüreğinizi dağlatıp kadere boyun bükmüşlüğün rahatlatmasıyla...

0
HÜSEYİN MOVİT

Kısa Kısa - 125

*  Vatan,16.11.2017: "Alan için 154 milyon 335 bin TL muammen bedel belirlendi." 

   "Oranlanan, tahmin edilen" anlamındaki sıfat, "muammen" değil, "muhammen"dir!

 

Fehim ÜÇIŞIK

SPOR KULÜPLERİ DÜZENLEMELERİNDE DEĞİŞİKLİK GEREĞİ-II

 Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, spor kulüplerinin sorunları ile sporda şiddet sorununu araştıran Meclis Komisyonunun 09.12.2010 tarihli toplantısında, kulüp yöneticilerinin sorumluluklarının ayrıntılı şekilde belirlenmesi ve sporda şiddetle ilgili suç işleyen veya ilgili Spor Federasyonundan uzun süreli hak mahrumiyeti cezası alan kulüp yöneticilerinin idari görevlerinin sonlandırılması gerektiğini belirtmiştir (Türkiye Büyük Millet Meclisi, Spor Kulüplerinin Sorunları İle Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Raporu, Mart 2011, s.185).

Arzu Zengin

Kendi kendimize anlattığımız hikayeler

Fazlalıklardan arınma üzerine odaklanacağımız bir hikâyecilik atölyesi hazırlarken sanki “bunu da unutma” der gibi önüme düşüverdi. Posta kutusuna gelen bir bildirimle ekranda beliren genç kadın; Emily Esfahani Smith kendi kendimize anlattığımız hikâyelerin yaşam amacımızı taşıyan kolonlardan biri olduğunu anlatıyordu.

SİBEL GÜNEŞ

Gazetecilerin sağlık sorunları

0

Türkiye’de 30 bin fikir işçisi yani gazeteci olduğu tahmin ediliyor. Tahmin konusu ayrıca tartışılmaya değer bir başlık. Çünkü istatistikler konusunda hala ciddi sorunlar yaşıyoruz. Meslektaşlarımızın son 10 yılda 10 bininin de işsiz kaldığını dikkate alırsak durumun güçlüğü kendiliğinden ortaya çıkıyor.

0
TAYLAN ERTEN

Başka bir hâl hayal mi?

0

   Hükümet, 15 Temmuz 2016’da bastırılan darbe girişiminin ardından ilkini 21Temmuz 2016’da ilân ettiği olağanüstü hâli altıncı kez uzatmaya hazırlanıyor. Türkiye böylece toplam 15 aya ulaşan olağanüstü hâl “hâlinin” altıncı üç aylık dilimine girecek ve bitiminde bu rejim altında 18 ayı doldurmuş olacak. Sonrası, şimdilik belirsiz. Üç ay sonra yedinci uzatmayı da konuşabiliriz

0
KERİM EVREN

İki Sevgi İnsanına Veda

0

Geçen cuma günü, biri tiyatro - sinema, öteki mimarlık ve basın yayın dünyasının iki ünlüsünü yitirdik; Münir Özkul ve Aydın Boysan'ı. İkisi de olup bitenleri alacakaranlık kuşağı ürpertisi içinde izlediğimiz günümüz Türkiye'sinin, siyah egemen resim paletindeki en canlı, en parlak renklerdendi.

 

0
ERAY CANBERK

MİZAH KONUSUNDA

   Mizahın çeşitli tanımları var. Bunlardan biri şöyle: “Dilimizde eğlence, alay, şaka, latife gibi mânalara gelmektedir. Güldürücü söz, durum veya davranış, fıkra, hikâye, resim ve karikatür de bazan aynı anlamda kullanılmaktadır… Mizah’ın başlıca gayesi güldürme’dir. Ayrıca düşündürebilir de. Güldürücü bir duruma, olaya görünüşe veya düşünceye tuhaf veya komik denir.” (Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi. Dergah Yayınları).