Kadının adı var

 2015 filede Türk kadın takımlarının zafer yılı oldu. Eczacıbaşı VitrA, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası ve CEV DenizBank Şampiyonlar Ligi, Bursa Büyükşehir Belediyespor da CEV Challenge Kupası zaferleri yaşadı

Kadınlar voleybolunda kulüpler düzeyinde ülkelerini temsil eden Türk takımları, 2015 yılına damga vurdu. Bu takımlar arasında Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı kazandığı başarılarla ön plana çıktı. Turuncu-beyazlılar, bu yıl Avrupa Voleybol Konfederasyonu'nun (CEV) düzenlediği DenizBank Şampiyonlar Ligi ve Uluslararası Voleybol Federasyonu'nun (FIVB) Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda zafere ulaştı.

KUPA TÜRKİYE’DE KALDI

Eczacıbaşı VitrA, Polonya'da gerçekleştirilen Dörtlü Final sonunda İtalya'nın Unendo Yamamay takımını finalde 3-0 yenerek CEV DenizBank Şampiyonlar Ligi'ni kazandı. Aynı turnuvada VakıfBank ise Polonya'nın Chemik Police ekibini 3-0 mağlup ederek, 3. sırada yer aldı. Dünya Kulüpler Şampiyonası'nı da Rus temsilcisi Dinamo Krasnodar'ı 3-1 yenerek zirvede tamamlayan Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe ve VakıfBank'ın ardından kadınlarda bu başarıyı elde eden 3. Türk takımı oldu.

BİR ŞAMPİYONLUK DA BURSA’DAN

Avrupa’da kadın voleybolunda şampiyonluk yaşayan bir diğer Türk takımı da Bursa Büyükşehir Belediyespor oldu. Finalde Uralochka-NTMK'yi altın sette geçen Bursa ekibi, Avrupa voleybolunun 3. önemli turnuvası CEV Challenge Kupası’nı müzesine götürmeyi başardı. Galatasaray Daikin Kadın Voleybol takımı ise yılı CEV Kupası'nda üçüncülük elde ederek tamamladı.

ERKEKLERDE BAŞARI YOK

Gerek kulüp gerekse milli takım düzeyinde 2015 yılı, Türkiye'nin erkek voleybol takımları açısından beklentilerin altında kaldı. Rusya'dan Zenit Kazan'ın şampiyon tamamladığı Erkekler CEV DenizBank Şampiyonlar Ligi’nde Türk takımları arasında en iyi sonucu, 5. sırayı alan Halkbank elde etti. CEV Kupası'nda Fenerbahçe, CEV Challenge Kupası'nda Galatasaray ve Maliye Milli Piyango da 5. sırayı paylaştı.