Urfalı kızlar ön yargıları "raketlerle" kırıyor

Başarılarını devam ettirip Türkiye ve Avrupa'da madalyalar kazanmayı amaçlayan kızların en büyük hedefi milli takım formasıyla başarılar yakalamak.

Türkiye Tenis Federasyonu tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Doğu Kulüpleri Takım Şampiyonası'nda şampiyon olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünün kız oyuncuları, başarılarını devam ettirip Türkiye ve Avrupa'da madalyalar kazanmak istiyor. Kentin dezavantajlı mahallelerinde oturan ve ön yargılara rağmen mücadele azminden ödün vermeyen kız oyuncuların en büyük hedefi ise milli takımformasıyla başarılar yakalamak.

Malatya İnönü Üniversitesinde düzenlenen ve 17 ilden 54 takımın katıldığı turnuvada birinci olan Urfalı genç raketler, gerçekleştirilecek yeni hamlelerle daha önemli başarılara imza atmayı amaçlıyor. Takım kaptanı Emine Çiftçi, tenisi çok sevdiği için hayallerinin peşinden gittiğini söyledi. Yaşadıkları Bağlarbaşı Mahallesinde tenisin çok bilinen bir spor olmadığını dile getiren Emine, başarıların ardından çevresindekilerin de bu durumu kabullenmeye başladığını aktardı. Emine Çiftçi, bu yıl liseyi bitirip, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü kazandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Hocamızın desteğiyle bugünlere geldik. Aslında küçüklükten itibaren spora merakım vardı. En başta voleybol oynuyordum, daha sonra tenise merak saldım. Ortaokuldan beri tenis oynuyorum. Bu branşla 6 yıldır uğraşıyorum. Milli takıma gittim. Ayrıca hocamız sağ olsun İstanbul'da gerçekleştirilen TEB BNP Paribas İstanbul Cup Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası'na bizi götürdü. Orada ünlü tenisçileri canlı izleme fırsatı yakaladık. Bundan sonra da teniste daha önemli başarılar elde etmek istiyorum. Bunun için gayret edeceğim. İnşallah ülkemizde tenisin daha da başarılı olmasına katkı sağlayabilirim." 

Emine: "Elime raketi aldığım anı unutamıyorum"

Oyunculardan 14 yaşındaki Gülistan Hurma da 8 yaşında tenise başladığını, başarılarının ardından tenise olan ilgisinin daha da arttığını ifade etti.

İlk olarak beton basketbol sahalarında antrenmanlar yaptıklarını, bu nedenle sürekli dizlerinin kanadığını anlatan Gülistan, Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle kortlarla tanıştıklarını belirtti.

Gelecekte dünya çapında bir tenisçi olmayı hayal ettiğini vurgulayan Gülistan Hurma, "Diğer sporlardan farklı olması beni bu spora bağladı. Elime raketi aldığım anı unutamıyorum, sanki onunla her şeye kavuşmuş gibiydim. Hedeflerim çok büyük, inşallah bunları gerçekleştirebilirim. Hocamızın desteğiyle buralara gelebildik. Artık kortlara girebiliyoruz. 5 yılda hayatımda çok şey değişti. Bu sporun içinde olduğum için çok mutluyum." diye konuştu.