Minikler golfte madalyaya doymuyor

Erzurum'da, ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklardan oluşan ve golf sahaları olmadığı için futbol sahaları ve boş alanlarda antrenman yapan 7 golfçü çocuk, bu yılki müsabakalarda 12 madalya kazanma başarısı gösterdi.

 Erzurum'da, ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklardan oluşan ve golf sahaları olmadığı için futbol sahaları ve boş alanlarda antrenman yapan 7 golfçü çocuk, bu yılki müsabakalarda 12 madalya kazanma başarısı gösterdi. Kentte, kayak, basketbol, voleybol, boks, tenis, okçuluk, atletizm, folklor ve masa tenisi gibi 12 spor dalında faaliyet gösteren Rıfkı Salim Burçak Kız Meslek Lisesi Spor Kulübü, ekonomik durumu iyi olmayan çocukların hayata tutunması ve suça sürüklenmemesi amacıyla yaklaşık bir yıl önce çalışma başlattı.

Kulüp, bu çalışma kapsamında hem dezajantajlı çocukların golf oynayabilmeleri hem de golfün Anadolu'da yaygınlaştırılması amacıyla, yaşları 10 ile 11 aralığında değişen maddi durumu iyi olmayan çocukları elemeye aldı. Golfe ilgi duyan çocuklardan 7'si elemeler sonucu kulübün sporcusu olmaya hak kazandı. Golf sahaları olmadığı için spor salonlarında, futbol sahalarında, boş alanlarda, Golf Federasyonunun kamplarında antrenmanlar yaparak müsabakalara hazırlanan çocuklar, son bir yıl içinde bireysel olarak yarıştıkları müsabakalarda 12 madalya kazandı. Antrenmanlarını zor şartlar altında aralıksız sürdüren ve Türkiye şampiyonasında da başarı elde etmek isteyen ekonomik durumu iyi olmayan çocuklar, kulüpleri tarafından golf müsabakaları için götürüldükleri yerlerde ilk kez 5 yıldızlı otelde kalma ve uçağa binme imkanı buldu. Mutlutürk, kulüp olarak zengin sporu olarak bilinen golfü tabana yaymak ve bu sporu yapamayanlara imkan sağlamak istediklerini dile getirerek, bunun için kulüp olarak çok çalıştıklarını anlattı. Kulüplerindeki golfcü çocukların saha olmadığı için zor şartlarda antrenman yaptığına işaret eden Mutlutürk, "Amacımız golfü zengin sporu olmaktan çıkarmak ve bunu yapamayan kişilere imkan sağlamak. Çocukları pilot okul olarak seçilen bir okulda, federasyonun yaptığı ağlar ve imkanlarla çalıştırıyorduk ama son dönemde kendi imkanlarımızla bulduğumuz sahalarda çalıştırmaya gayret ediyoruz. Bazı sitelerin kendi spor sahaları var, apartman sakinlerinden rica edip oralarda çocukları eğitiyoruz. Ayrıca çocukları Antalya'ya ve İstanbul'a kamplara götürüyoruz. Çocuklar buralarda kamp yaparak çeşitli başarılar aldılar" dedi.

 

Maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının golfü sevdiğini dile getiren Mutlutürk, "Bu çocuklar doğayı seven köy çocukları. Doğada dolaşmak onların hoşuna gidiyor. Kamplara götürüyoruz, 5 yıldızlı otellerde kamp yaptırıyoruz. Bunlar da çocuklara cazip geliyor" şeklinde konuştu.