Gazeteciliği sevmekten vazgeçmeyin

Cumhuriyet Gazetesi’nin yaşayan en eski yazı işleri müdürü olan Nuyan Yiğit, Ben bir gazeteciyim. Yaşamım süresinde başka hiçbir iş yapmadım ancak gazetecilik ile ilgili, ilişkili her çeşit işin içinde bulundum”  diye konuştu.

Mesleğe 1948 yılında başlayan Nuyan Yiğit, o günleri şöyle anlattı: “Gazeteci olmamdaki en büyük etken Hıfzı Topuz’du. Teyzezadem olan Topuz, Akşam Gazetesi’nde çalışıyordu ve röportajlarını bize gösteriyordu. Benim içinde adeta bir kıskançlık bir heves doğurdu. Babam Yunus Nadi’nin arkadaşıydı. Yunus Nadi’ye ağabey derdim.  Bir gün Cumhuriyet’e mektup yazdım ve orada çalışmak istediğimi anlattım. O zamanlar hukuk fakültesinde de okuyordum. Muhabir muavini olarak Cumhuriyet Gazetesi’ne başladığımda çok heyecanlıydım.

ÇAY, SİMİT VE ÜMİT

Gazetecilik mesleğinin bütün merdivenlerine çıktım. Patron vekilliğine kadar her aşamada görev yaptım.  Cumhuriyet Gazetesi’nin yaşayan en eski yazı işleri müdürü benim. Cemiyet’e de 1950’de üye oldum. Sedat Simavi Bey, çalışanlar olarak ‘örgütlenelim’ dedi.  İnsanları bir araya getirmek için bir lokanta açıldı. Bu lokantanın kâr gayesi yoktu. Orada öğlen yemek verilirdi. Çünkü Bab-ı Ali’de aç yaşanırdı.  Bab-ı Ali’ye gelen insan için bir ideal vardır. Çay, simit ve ümit umarsın. Başarılı olmayı istersin.  Böyle  bir yerde çay simit zeytinle yaşayan bir topluma lokanta yeri gösterip, maliyetine yemeklerin verilmesi üyesi sayısı arttırdı. Bizler oraya gidip büyüklerimizin yanında bulunuyorduk. 

BASININ HAFIZASINI KURTARDIM

Ben de Cemiyet’te görev yaptım. Cemiyet’in yönetim kuruluna seçilme sebebim bu binanın halk evinden alınıp dağıtılmasıydı. Cemiyet için biz de bir kısmını istedik. Tiyatro kısmını vermediler ama bu kısmını verdiler. Böylelikle eski gazete koleksiyonları yağmurda çamurda yok olmasını önledim. Bununla gurur duyarım.

BU MESLEĞİ SEVİN

Gazetecilik mesleği için kelime arıyorsanız bu kelime ızdıraptır. Bir ümide bağlı olarak çalışmaktan başka bir şey değildir.  Bu meslek sevmeden yapılmaz.  Gazeteciliği çok sevin. Ne kadar zorluk gösterirse göstersin elinde sonunda sizi mutlu eder. Bugünkü hali için kelime kullanmak istemiyorum. Hüseyin Cahit gibi 85 yaşında hepse gitmek istemediğim için susuyorum.

 "NUYAN YİĞİT’İN  AİLESİNE VE BASIN TOPLULUĞUMUZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ"

Usta Gazeteci Nuyan Yiğit'i 22 Haziran 2016 günü kaybettik.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yayınladığı başsağlığı mesajında, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Yönetim Kurulu üyelerimizden Nuyan Yiğit’i kaybettik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren değerli meslektaşımız Nuyan Yiğit’i sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.  Kendisini hiç unutmayacağız”  dedi.