Gazeteler bizim ikinci yuvamızdı

 Gazetecilikte 66 yılı geride bırakan Milliyet Gazetesi Yazarı Sami Kohen,  “Biz gazeteciliği şevkle yaptık. Bizim için her şey gazetecilikti” dedi.

88 yaşındaki gazeteci Sami Kohen,  ‘Yeni İstanbul’ gazetesinde Dış Haberler Servisinde çalışmaya başladı. 1952’de ‘İstanbul Ekspres’e geçti. Dış Haberler Şefi görevini üstlendi. 1954’te yeni şekli ile kurulan ‘Milliyet’e’ Abdi İpekçi ile birlikte girdi ve Dış Haberler Servisi’nin başına geçti. O tarihten beri ‘Milliyet’teki’ çalışmalarını sürdüren Sami Kohen, bu yıllar zarfında pek çok dünya olayını yerinde izledi, sayısız haber, röportaj ve yorumlar yazdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden en iyi haber, en iyi röportaj gibi pek çok ödül aldı.

YORUM KÖŞESİNİ YAZDI

Yıllardan beri Türk Dış Politikası ve uluslararası ilişkiler konusunda ‘Yorum’ köşesini yazan Kohen yıllar boyunca dış gazete ve dergiler için de çalıştı. 1970’lerde ‘İngiliz TheGuardian’ gazetesi ve ‘The Economist’ dergisinin Türkiye muhabirliğini yaptı. ‘NewsWeek’ dergisi ‘Daily Mail’ gazetesi dahil yabancı yayın organları için çalışmalarınısürdürdü. 1980-1984 arasında Uluslararası Basın Enstitüsü IPI’nın Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1989’da AGİK’in Enformasyon Forumu nezdindeki Türk Delegasyonunda yer aldı.

 CEMİYETE ÜYE OLUNCA İLK YAZIM ÇIKMIŞ KADAR MUTLU OLDUM

Kohen,  gazetecilik ve TGC ile ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Meslek hayatına başladığımın üçüncü yılıydı Cemiyet’e üye oldum.  Genç bir gazeteci için Cemiyet’e kabul edilmek büyük bir onurdur.  Cemiyet’te ilham kaynağımız olan önemli isimler vardı. Bu topluluğun içine girmiş olmak benim için    ayrı bir tutkuydu. Cemiyet’e üye olduğum zaman ilk yazım çıkmış kadar mutlu oldum. Bu şekilde Cemiyet’e gitmek ve ağabeyilerimizden çok şey öğrenmek nasip oldu.

ÖZGÜN HABER YAPMAK İÇİN UĞRAŞIRDIK

Kohen gazeteciliğin bugünkü durumunu ise şöyle değerlendirdi:

“Bugün gazetecilik çok değişti. Biz gazeteciliğe şevkle girdik. Bizim için her şey gazetecilikti. Gazetecilik bizim ikinci yuvamızdı. Bizim için işin bir saati yoktu. Gazete içinde çok çalışırdık. İyi de vakit geçirirdik. Sosyal bir hayatımız vardı. Hepimiz çok hırslıydık. Bu hırsımızı özgün haber yapmak için harcardık. Şimdi bu değişti. Durgunluk dönemi var. Bugün maalesef bu eski gazetecilik ruhu yok. Herhangi bir gazeteye baktığınız da televizyonlarda da  göremiyorsunuz.

 GAZETECİLİK AŞK VE TUTKUDUR

Gazeteciliği sıradan bir meslek olarak görmemeliyiz. Para kazanabileceğimiz bir iş olarak görmemeliyiz. Para kazanılabilecek başka sektörler de var. Gazeteciliği sevmek lazım. Gazetecilik bir tutkudur. O olmadan yaşayamazsınız. Gazetecilik aşk ve tutkudur.