Mikrofonun güçlü sesi

Gazeteci Halit Kıvanç,  Gazetecilik sevilmeden yapılmaz. Bu Çünkü bu meslek, hem yetenek ister, hem ilgi ister, hem de sevgi ister dedi.

Türkiye'de spikerlik ve sunuculuk denildiğinde akla şüphesiz ilk gelen isim Halit Kıvanç,  bugün 91 yaşında.  Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olmasından, İlker Yasin'e mikrofonunu bırakmasına kadar yıllarca televizyon ve radyodaki sesi olan Halit Kıvanç’ın Türkiye'de neredeyse mikrofon uzatmadığı kimse kalmadı.

EKRANLARIN UNUTULMAZ İSMİ

Kıvanç, beş yaşında evde gazete okudu. Okul müdürünün masasındaki gazeteyi okuyunca beş buçuğunda ilkokula başlatıldı. Hukuk okudu, bir süre yargıçlık yaptı, “Bana göre değil” diyerek kısa sürede vazgeçti. Türkiye’nin televizyonla tanıştığı günden itibaren ekranlarda yerini aldı. Otuz yıla yakın da spor spikerliği yaptı. Gazetecilikte aldığı ödüllerle sunucu olarak kazandığı ödüllerin toplamı yüzü aşıyor.

GAZETECİLİK SEVİLMEDEN YAPILMAZ

Kıvanç, Cemiyet’e üye olduğu günden bugüne meslek hayatında önemli anıları paylaştı. Kıvanç, şöyle dedi:

“Dünyada hayat değişti yazı değişti.  Gazetecilik de o kadar eskiyim ki o zamanlar dünya var mıydı diye sorabilirsiniz. Cemiyet’in de ilk üyelerindenim.  Gazetecilik çok iyi yapıldığı zaman topluma çok faydalı bir olaydır. İnsanlara her alanda doğruyu gösterir.  Gazetecilik sevilmeden yapılmaz. Bu işin meraklısı olmak lazım. Bir gazeteci, yazı yazacak nitelikte olmalı.  Çünkü bu meslek, hem yetenek ister, hem ilgi ister, hem de sevgi ister. Ben bu sevgiyle kaldım. 91 yaşına bastım. Bugün hala bu mesleği yapıyorum. Mikrofonu da konuşmayı da yazıyı da hiç bırakmadım.  Bırakmayacağım.”