Gazetecilik namustur

Gazeteci İzzet Sedes, gazeteciliğin çok değiştiğini söyleyerek genç meslektaşlarına, Dürüstlükten vazgeçmeyin çağrısında bulundu

Abdi İpekçi’nin lisedeyken sınıf arkadaşı olan usta gazeteci İzzet Sedes,  diplomat isterken gazetecilikle yolları kesişti.  Mesleğe 1949 yılında Anadolu Ajansı’nda başladı. Sonraları Falih Rıfkı Atay’ın Dünya, Ahmet Emin Yalman’ın Vatan ve Ali Naci Karacan’ın Milliyet gazetesinde diplomasi muhabiri ve İstihbarat Şefi görevlerinde bulundu. 1960 yılında Milliyet gazetesinin Ankara Temsilciliği görevini üstlendi.

HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Sedes, hayallerinin peşinden gitti.  1968 yılında açılan bir sınavı kazanarak Uluslararası diplomat sıfatı ile Avrupa Konseyinde çalıştı. Basın Ataşesi ve Sözcü olarak görev yaptı. Protokol Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

GAZETECİLİK ONURDUR

Gazeteci bir aileden geldiğini anlatan Sedes,  gazeteciliğin bir onur olduğunu söyledi. Sedes, dünden bugüne gazeteciliğin çok değiştiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben Bab-ı Ali’de büyüdüm. Dünden bugüne baktığımda gazetecilikte o kadar çok şey değişti ki… Teknik kısmını bir kenara bırakıyorum. Habere baktığımda haberler çok değişti.  Gazetecilik de değişti. Gazeteler bambaşka oldu. Bizim haberlerimiz daha ölçülüydü. Doğru haber kıstasımızdı. Ama şimdi başka türlü davrananlar var. Genç gazetecilere önerim. Dürüst olun. Haberleri çok dikkatli yazın. Çok namuslu hareket edin. Mübalağa etmeyin.”