5 Yılda Yüzde Yüz Kâr

Ateşi bir türlü düşmeyen dolar son yılda inanılmaz bir hızla yükseldi. 5 yıl önce 100 bin doları bozduran yatırımcı 177 bin lira alıyordu.. Ancak şu günlerde döviz bürosunda aynı miktarda para bozduranlar tam 360 bin lirayı cebine koyuyor

Doların ateşi bir türlü sönmüyor. Merkez Bankası müdahalesi ve siyasetçilerin açıklamaları da artık yükselişin önüne bir türlü geçilemiyor. Ancak şu bir gerçek ki dolardaki yükseliş daha uzun bir süre devam edecek. Ancak son yıllarda özellikle de son beş yılda parasını dolara yatıranlar küçük bir servete kondu diyebiliriz. istatistiklere bakıldığı zaman dolar parasını biriktirene yüzde yüz kar getirmiş durumda. Bundan tam beş yıl önce 100 bin dolarını bozmak isteyen biri, parasının karşılığında 177 bin lira alıyordu. Fakat şu günlerde aynı miktarla parasını bozdurmak isteyenler evlerine servetle dönüyor. Bu günlerde yüz bin doları olan bir vatandaş parasını bozdurmaya kalktığı takdirde 360 bin liranın sahibi oluyor.

Sadece dolar mı yatırımcıya yüzde yüz kar getirdi. Ancak Euro her ne kadar yükselişte olsa da yatırımcıya dolar kadar kazandırmadı. Avrupa Birliği’nde değişen siyası dengeler olsun, birlikten ayrılmak isteyen ülkelerin peşi peşine referanduma gitmesi, eski kıtada dolaşımda olan para birimini de etkiliyor. İşte bu dengeler nedeniyle de ülkemizde euronun kullanılma alanı dolar kadar geniş değil. Zira bundan 5 yıl önce 100 bin euro’su olan bir yatırımcı kasasına 232 bin lira koyuyordu. Türkiye’de değişen siyasi ve ekonomik dengeler nedeniyle euroda son zamanlarda hızla yükseliş geçti. Ancak yine de dolar kadar getirisi olmadı. Şimdilerde kenarında 100 bin eurosu olan biri kasasına 370 bin lira koyuyor. Yani 100 bin eurosu olan biri 5 yıl içinde 138 bin lira kazandı. Ancak 100 bin doları olan biri 5 yıl içinde 183 bin lira kazandı.

Peki altın piyasasında durum ne? Altın yatırımcının kısa vadede yüzünü güldürdü. Ancak son beş yılda parasını altına yatıranlar da dolar yatırımcısı kadar kazanmadı. Beş yıl önce 1 kilo altın bozanlar 99 bin lirayı cebine koyuyordu. Lakin bugünlerde 5 kilo altın bozmak isteyen bir vatandaş, bunun karşılığında 132 bin lira alıyor. Yani altın 5 yılda yatırımcıya 33 bin lira kazandırmış oldu.