İstanbul’un yüz akı kültür yuvası: ATATÜRK KİTAPLIĞI

Atatürk Kitaplığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı merkez kütüphane işlevi görüyor. Atatürk kütüphanesinin şubeleri olarak İstanbul’un dört bir yanında yirminin üzerinde kütüphane hizmet veriyor

 

1700’lü yıllarda yaşamış olan Çin’in ünlü şair ve bilim adamlarından Yuan Mie “Kadınlar gençlik için, yemek doymak içindir. Dostlar cemiyet için, seyahatler öğrenmek için, ev; çiçek, taş ve antika şeyler satın almak içindir, bunlar daha sonra insanı fazla ilgilendirmezler. Kitaplar; hem gençlik, hem ihtiyarlık, hem hastalık, hem açlık, hem yel, hem yağmur, hem de soğuk içindir,” diyor.

5 Mayıs 1953’de aramızdan ayrılan deneme yazarı ve eleştirmen Orhan Burian, “kitap, imbikten süzülmüş hayattır,” demişti. Parayı kasa, bilgiler beşiği kitapları kütüphane saklar. Onun için olsa gerek, Victor Hugo, “kitaplık kurmak, tapınak yapmak kadar kutsaldır,” diye yazmış.

SABAHÇI KAHVESİ DEĞİL SABAHÇI KÜTÜPHANE

Şimdi var mı bilmiyorum, eskiden sabahçı kahvehaneleri vardı. Artık, haftanın yedi günü yirmi dört saat açık olan kütüphanemiz var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı merkez kütüphane olarak çalışmakta olan Atatürk kitaplığından söz ediyorum. Sabahçı Kütüphane… 24 saat açık. Hem de saat 24 olunca, ziyaretçilerine çay ve çorba müesseseden…

Atatürk Kütüphanesi, ilköğretimden üniversite öğrencisine, akademisyenlerden uluslararası araştırmacılara kadar çok geniş kitlelere hizmet veriyor. Aynı anda 300 kişi yararlanabiliyor. Sandalye sayısı yetmediği için zaman zaman ziyaretçiler girebilmek için kuyruklar oluşturuyor.

CUMHURİYETİN İLK KÜTÜPHANESİ

1924 yılında kurulan İstanbul Belediye Kütüphanesi, 1939 yılından beri halka açıldı. Atatürk Kitaplığı kitap ve süreli yayınlara bağışlarıyla vücut verenler arasında Osman Nuri Ergin, Muallim Cevdet, Haşim İşcan, Tarık Zafer Tunaya, Behçet Kemal Çağlar, Ahmet Kutsi Tecer, İsmail Habib Sevük olmak üzere yüzlerce kültür ak saçlısı bulunuyor. Güncel kitapları,  süreli yayınları, kütüphane koleksiyonları bu gün 400 binlere ulaştı.  Taksim Atatürk Kitaplığı’na Laika KARABEY, Muhsin ERTUĞRUL, Hüsamettin BOZOK gibi önemli şahısların arşiv ve kütüphaneleri de katıldı.

MERKEZ KÜTÜPHANE

Atatürk Kitaplığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı merkez kütüphane işlevi görüyor. Atatürk kütüphanesinin şubeleri olarak İstanbul’un dört bir yanında yirminin üzerinde kütüphane,  hafta sonlarında da açık olmak üzere hafta içi 20;00’a kadar hizmet veriyor.

MADDİ VE MANEVİ ONUR ABİDESİ

Taksim Mete Caddesi’nde bulunan mevcut bina, Cumhuriyetin 50. yılında Koç Holding A. Ş. tarafından 1973 Yılında yaptırıldı. Atatürk Kitaplığı adıyla 3 Mart 1981'de açıldı.

Atatürk Kitaplığını özel kılan unsurlar arısında nitelikli ve özel koleksiyonlar var. 4.760 cilt yazma eser, sayısı 24.000'leri bulan yabancı dil kitap koleksiyonu,  40.000'e yakın Arap harfli eser bulunmakta… Bu ay içinde Trablusşam’dan 60 bin kartpostal alınarak Atatürk Kitaplığına kazandırıldı. Kartpostalların çoğunluğu Türkiye ve İstanbul konulu… Haritalar, kartpostallar, salnameler, takvimler ve kişi evrakı gibi nadir eserler Atatürk Kitaplığını özel unsurlardan bazılarını oluşturuyor.

Yerel gazete ve dergi koleksiyonları Atatürk Kitaplığının zenginliğini ve önemini anlatıyor.

KİTAP HASTANESİ

Atatürk Kitaplığı'nda eski ve yıpranmış kitaplar tedaviye alınıyor. Ciltleri tazeleniyor. Belli başlı bölümleri şunlar:  Ana kitap deposu,  Süreli yayınlar okuma salonu, Halk kütüphanesi okuma salonu, Nadir eserler, Kitap sağlama bölümü, Kitap hastanesi/restorasyon, Cilthane, Konferans salonu, Sergi salonu…

E-KÜTÜPHANE

Manüel kütüphanecilikten, dijital arşivi hizmete sunma kolaylığı Atatürk Kitaplığı'nın değerine değer katıyor. Şöyle ki: İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'nde Bulunan Osmanlı dönemi nadir eserlerin kataloglanması, dijital ortama aktarılması ve elektronik ortamda kullanıma sunulması çalışmaları devam etmekte.

Osmanlıca, Arapça, Farsça ve yazma kitaplar ile Pertevniyal Valide Sultan, Muallim Cevdet, Muhsin Ertuğrul Evrakı gibi koleksiyonlar sayısallaştırılmış ve internetten ücretsiz olarak hizmete sunuldu.  1928 öncesi süreli yayınların sayısallaştırılması başladı ve geçen yıl hizmete sokuldu. 6 milyon görüntü(imaj) okuyucu hizmetine sunuluyor. İnternetten bu sayısal arşivi kullananların sayısı 10 bini geçmiş durumda.

Atatürk Kitaplığı'nın bu değerli hazinesine http://ataturkkitapligi.ibb. gov.tr/ataturkkitapligi adresinden dileyen herkes ücretsiz üye olarak yararlanabiliyor.

Öte yandan Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı Sesli Kütüphane’nin veri tabanındaki PDF ve sesli kitaplara 7/24 online erişim sağlanacak. Web sayfasıyla görme engelli ilk ve orta öğrenim çağındaki çocuklar, müfredata uyumlu kaynaklara kolayca ulaşabilecek.

İSTANBUL KENT KÜTÜPHANESİ

İBB Kütüphaneler ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, sanatın birçok yönüyle ilgili. Bir başka anlatımla kültür ve sanat sevdalısı… Her şehrimizde,  Atatürk Kitaplığı benzeri kitaplıkların olmasını arzuluyor.  Bir arzusu daha var ki, adım adım gerçekleşmekte: İstanbul Kent Kütüphanesi…

15 milyonu aşan nüfuslu, 8500 yıllık tarihi geçmişinde üç imparatorluğa başkentlik yapmış olan İstanbul'un bir Kent Kütüphanesi'nin olmamasının üzüntü verici olduğunu belirtiyor. Bunun için geçen yıl bir çalıştay düzenlenmiş. Sonucu rapor olarak İBB üst yönetimine iletilmiş. Umuyoruz, yakın bir gelecekte İstanbul'a ve Türkiye'ye yakışır bir Kent Kütüphanesini açılmış olur.

HABER: Ahmet ÖZDEMİR