Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş

İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’yle Kültür A.Ş. tarafından organize edilen seminerler kapsamında “Hikâyeleriyle Bir Şiir, Bir Şarkı, Bir Türkü” etkinliğinin sezon finali Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi’nde yapıldı.  Türk Halk Müziği sanatçıları Mustafa Tatlıtürk ve Ayten Ayna’nın sesleri ve sazlarıyla katkı sağladığı programda Ahmet Özdemir önce görüntüler eşliğinde Türk Sanat Müziğinin büyük sanatçıları Ekrem ve Müzehher Güyer’den söz etti.

UNUTMADIM SENİ BEN

Ekrem Güyer 33 yaşındayken 19 Şubat 1954’de aramızdan ayrılmıştı. Artık o, Türk musikinin kalbindeydi. Radyolarda sesi ile ve eşi Müzehher’in kalbinde aşkı ile yaşıyordu.

Günlerden bir gün Müzehher Hanım radyo evinin koridorunda elinde bir kâğıtla bekliyordu. Beklediği Bestekâr Şekip Ayhan Özışık’tı. Buluştular. Konuştular. Özışık’a verdiği kâğıtta unutulmayan ve unutulmayacak aşkının güftesi vardı: “Unutmadım seni ben unutmadım, her zaman kalbimdesin / Aylar, yıllar geçti, söyle söyle sen nerdesin?...” Programda “Unutturamaz sene hiçbir şey” şarkısı ile “Unutmadım seni ben” şarkısı Müzehher Güyer’in sesinden dinletildi.

 BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ

Program mozaiğinin ikinci yarısında hayatı, sanatı, kişiliği ve türkü ve şiirlerinin hikâyeleriyle Neşet Ertaş vardı.  Ahmet Özdemir’in anlatımını Mustafa Tatlıtürk ve Ayten Ayna’nın yorumladığı bir birinden güzel türküler bütünledi. Asuman Soydan Atasayar, İbrahim Güleç gibi şairlerin şiirleri, Erol Aktı ve Hüsnü Aydoğdu gibi Türk Halk Müziği hocalarının anıları, programa zenginlik kazandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Halk Müziği Korosu yöneticilerinden Uğur Kaya da konuklar arasındaydı.

DEVLET SANATÇILIĞINI KABUL ETMEDİ

Neşet Ertaş’ın bilinmeyen yönlerini anlatan gazeteci yazar Ahmet Özdemir, “Son yıllarda insanlara belli mesajlar veren eserlere ağırlık verdi.   Allah aşkı, insan hakkı ve sevgisi, ana ve babaya duyulan özlem, ilim ve cehalet, memleket hasreti, ölüm gibi, temalarını işliyordu,” dedi.  Özdemir’in verdiği bilgiye göre, Ertaş devlet sanatçılığı ünvanlını niçin kabul etmediğini şöyle anlatmıştı: "O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, 'hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor' diyerek teklifi kabul etmedim.  Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım."

TÜRKMEN ABDAL MÜZİĞİ

Neşet Ertaş, yöresel özellikleriyle donanmış bu müziği yöresinin dışına çıkardı, ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasını sağladı.  O, Hacı Taşan, Çekiç Ali,  babası Muharrem Usta ile Anadolu'daki en olgun seviyesine erişen Türkmen Abdal müzik birikiminin yeni bir yorumcusuydu.