Ocak ayı 'hüzün' ayı

Ocak ayı gazeteciler için ‘hüzün ayı’.  Metin Göktepe, Hrant Dink ve Uğur Mumcu… 3 gazeteci mesleklerini yapmaya çalışırken can verdiler. 

 Gazetecilik mesleğinin verdiği ilk kayıp "Serbesti" Gazetesi Başyazarı Hasan Fehmi oldu. Serbesti Gazetesi’ndeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini sert bir dille eleştiren Hasan Fehmi 6 Nisan 1909 günü öldürüldü.  Daha sonra aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Hrant Dink, Metin Göktepe’nin de olduğu 65 gazeteci öldürüldü. Ocak ayı gazeteciler için adeta hüzün ayı. Metin Göktepe, Hrant Dink ve Uğur Mumcu, gazeteciliğin hiçbir baskı ve tehdidinden yılmaksızın mesleklerini yerine getirmeye çalışırken hunharca öldürüldüler.  Bugün itibarıyla da 32 gazeteci tutuklu. 2015 yılında ise 500 gazeteci işsiz kaldı.

METİN GÖKTEPE HENÜZ 28 YAŞINDAYDI…

Metin Göktepe 8 Ocak 1996'da gittiği haberde gözaltına alındı ve öldürüldü, 28 yaşındaydı. Ümraniye Cezaevi'nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek için Alibeyköy'e gitti. Ancak, basın kartı olmadığı gerekçesiyle ilçeye sokulmadı. Yüzlerce insanla birlikte gözaltına alındı ve Eyüp Kapalı Spor Salonu'na götürüldü. Burada polislerin şiddetine maruz kaldı, öldürüldü. Gazeteciliğe 1992'de Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinde başlamıştı. 7 Haziran 1995'te kurulan Evrensel gazetesinde başından itibaren yer aldı. Metin Göktepe'nin duvardan düştüğü iddia edildi. İstanbul'dan Aydın'a ve "güvenlik" gerekçesiyle Afyon'a taşınan Göktepe Davası, 28 Eylül 2000'de beş polis memuruna "kastı aşan insan öldürmek" ve "faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek" suçlarından verilen yedişer yıl altışar ay hapis cezasının onanmasıyla bitti. Bir polis memuru ise Yargıtay'ın kararı bozmasından sonra 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetlerden uzaklaştırma cezası aldı.

HRANT DİNK’İ ‘ÇUTAK’ MAHLASIYLA TANIDIK

Hrant Dink 19 Ocak 2007'de Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldü. Çocukken anne ve babası ayrılınca iki oğlan kardeşiyle İstanbul Gedikpaşa'daki Ermeni Protestan Kilisesi'nde büyüdü. Şişli Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde Zooloji ve Felsefe eğitimi aldı.  Dink, 1990'larda Marmara gazetesinde "Çutak" (Keman) mahlasıyla kitap eleştirileri yazdı. 1996'da Türkçe-Ermenice yayımlanan Agos gazetesini kurdu. Rakel Yağbasan ile evliydi ve üç çocuğu vardı. Hrant Dink suikastıyla ilgili iddianame Mayıs 2007'de açıklandı. Dava, 13 Mayıs 2013’te Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay’ın bozma gerekçelerinden biri de görüntülerin incelenmemiş olmasıydı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 yılından beri, olay gününe ait Agos çevresindeki güvenlik kameralarının görüntülerindeki kişinin, cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal olup olmadığını tespit ettirmeye çalışıyordu.

UĞUR MUMCU 23 YIL ÖNCE ÖLDÜRÜLDÜ

Uğur Mumcu 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önündeki arabasına konan bomba ile katledildi, 51 yaşındaydı. Kırşehirliydi, annesi evde dört çocuğunu büyütmek için çalıştı, babası Tapu Kadastro Müfettişliği yaparak evin geçimini sağladı.  Mumcu, 1976'da Güldal Homan ile evlendi, Özge ve Özgür adında iki çocuğu vardı. Ankara Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1965'te "Biz Anayasayı Savunuyoruz. Ya Siz?" başlıklı makalesiyle Yön dergisinde yazmaya başladı. Meslek hayatı boyunca birbirinden önemli haberlere imza attı.  Mumcu davasında üç sanık cezalandırıldı ama olayın arkasındaki isimler bulunmadı, cezalandırılmadı. Evinin önündeki arabasına konan bomba ile katledildi, 51 yaşındaydı.  Ölümü ülkeyi ayağa kaldırdı. Ölümün arkasından meslektaşları, sevenleri  ‘Öldürülen ülkenin, halkın kendisiydi. Uğur Mumcu ile birlikte öldürülen, yığınların düşüncesiydi, özlemleri ve umutlarıydı’ dedi.