Gazeteciler kitapları nedeniyle adliye kolidorlarında

Gazeteciler sadece yaptıkları haberler nedeniyle değil; yazdıkları kitaplarla da yargılanıyor.

Türkiye’de dönem dönem kitaplar yasaklandı. Özellikle de araştırma içerikli gazetecilerin kaleme aldığı kitaplar ‘yasakları kitaplar listesinin’ en başındaydı. Yayınlanmadan yasak edilen ilk kitap ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ilk genel sekreteri, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi Bedii Faik Akın’ın idi.  O günden bugüne yasaklanan, hakkında dava açılan gazetecilerin kitapları listesi uzadıkça uzadı. Türkiye’de şu anda ne kadar kitabın yasaklı olduğu, hangi kitaplar nedeniyle gazetecilerin yargılandığına dair ise net bir bilgi bulunmuyor. “Kitap, gazete gibi okunan şeyleri basıp dağıtma ya da dinlenilecek, görülecek şeyleri radyo ve televizyon aracılığı ile halka sunmak” anlamına gelen yayınlama, ifade özgürlüğünün en önemli parçası olarak görülüyor.Yayıncılar ve gazeteciler, ifade ve düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor.

İşte gazeteciler ve yargılandıkları kitaplardan bazı örnekler

“HRANT DİNK CİNAYETİ VE İSTİHBARAT YALANLARI”

Nedim Şener, “Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları” adlı kitabıyla ilgili olarak “emniyet görevlilerini terör örgütlerine hedef gösterdiği” iddiasıyla yargılanmış ve beraat etmişti.Ancak yazarların lehine olması gereken 6352 sayılı Yasa’nın geçici 1. maddesi beraat kararının kesinleşmesine engel oldu. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, bu “af maddesi”ni göz önüne alarak, kovuşturmanın esasa girilmeden ertelenmesi gerektiği gerekçesiyle kararı bozdu. Bozma üzerine de erteleme kararı verildi. Şener 3 yıl içerisinde benzer bir suçtan mahkûm olursa, Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları davası yeniden başlayacak.

 

“BERABER YÜRÜTTÜK BİZ BU YOLLARDA”

Gazeteci-yazar Yılmaz Özdil, “Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda” adlı kitabı nedeniyle hem ceza soruşturması, hem de manevi tazminat davasına muhatap oldu.Eski Bakan Binali Yıldırım’ın başlattığı süreçlerde, ceza soruşturması halen sürüyor. Yıldırım’ın Özdil’le birlikte kitabı yayınlayan Kırmızı Kedi Yayınevi’ne açtığı manevi tazminat davası da devam ediyor. 

 

“KAYIP SİCİL / ERDOĞAN’IN ÇALINAN DOSYASI”

Mayıs 2015’te gazeteci-yazar Soner Yalçın, “Kayıp Sicil / Erdoğan’ın Çalınan Dosyası” adlı kitabıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a “basın yoluyla hakaret” ettiği iddiasıyla 1740 TL adli para cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması 5 yıl süreyle ertelendi.Yalçın’ın bu süre içerisinde başka bir suç işlemesi halinde, bu hüküm de açıklanacak. Bilal Erdoğan’ın Kayıp Sicil / Erdoğan’ın Çalınan Dosyası nedeniyle Yalçın’a ve kitabın yayıncısı Kırmızı Kedi Kitabevi yayın yönetmeni İlknur Özdemir’e açtığı 50 bin TL’lik manevi tazminat davası da halen sürüyor.

 

“PARALEL YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA”

Gazeteci-yazar Ahmet Şık’ın “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” adlı kitabı nedeniyle, Binali Yıldırım hem “hakaret” gerekçesiyle savcılığa şikâyette bulundu, hem de 20 bin liralık da manevi tazminat davası açtı. Şikâyet üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’nun, kamu görevlisine hakaret suçlamasıyla açtığı ceza davası ve manevi tazminat davası halen sürüyor.

 

“YÜZDE ON: ADİL DÜZENDEN HAVUZ DÜZENİNE”

Gazeteci-yazar Ahmet Dönmez, “Yüzde On: Adil Düzenden Havuz Düzenine” adlı kitabı ve attığı tweet’ler nedeniyle ceza ve hukuk davalarının muhatabı durumunda. Binali Yıldırım’ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik, basın yoluyla hakaret, basın yoluyla iftira” suçlamalarıyla yaptığı şikâyet sonucu açılan ceza davası İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Dönmez’in kitabı 17-25 Aralık Soruşturmalarıyla ortaya çıkan, medya patronlarının da karıştığı iddia edilen rüşvet iddialarını ele alıyor.

 

“HIRSIZ VAAAR”

Gazeteci-yazar Ali Emre Özsoy, “Hırsız Vaaar” adlı kitabı nedeniyle iki davada sanık konumunda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın kendilerine hakaret iddialarıyla yaptıkları şikâyetler sonucu açılan ceza davaları sürüyor. Özsoy ayrıca bir makalesi nedeniyle de yine Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargıç karşısına çıkacak. Özsoy’un kitabıyla ilgili olarak, bir de eski bakan Binali Yıldırım’ın açtığı 20 bin TL’lik manevi tazminat davası bulunuyor.

 

“DİN VE SİYASET”

Yazar Ali Bulaç’ın “Din ve Siyaset” adlı kitabındaki bazı alıntılar, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Bulaç’a manevi tazminat davası açılmasına neden oldu. Davutoğlu, tazminatla birlikte kitapta dava konusu yaptığı bölümlerin üzerine bant çekilmesini ve bu yapılana dek kitabın yeni baskılarının durdurulmasını da talep etti. Ali Bulaç ilk duruşmada beraat etti.

 

“BİG BOSS”

Gazeteci Mustafa Hoş, “Big Boss” adlı kitabı nedeniyle, kitapta adı geçen Hasan Yeşildağ tarafından basın yoluyla hakaret ve iftira gerekçeleriyle savcılığa şikâyet edildi. Yeşildağ ayrıca yazara ve kitabın yayıncısı Destek Yayınları’na 20.000 TL’lik manevi tazminat davası yöneltti. Soruşturma ve dava sürüyor.