Altemur Kılıç son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti en kıdemli üyesi, Basın Şeref Kartı sahibi Altemur Kılıç, son yolculuğuna uğurlandı.
 
Atatürk'ün yaveri ve silah arkadaşı Kılıç Ali'nin gazeteci ve diplomat oğlu olan Altemur Kılıç'ın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.  92 yaşındaki Kore gazisi olan Altemur Kılıç için Levent Camisinde askeri tören düzenlendi. Kılıç'ın Türk bayrağına sarılı tabutunun üzerinde fotoğrafı yer alırken, tabutun başındaki bir asker de Kılıç'ın babası Kılıç Ali'nin İstiklal Madalyasını taşıdı. Namaz öncesi taziyeleri Kılıç'ın eşi Güzide Kılıç ile torunları Murat ve Kemal Muşkara kabul etti. Kılıç için öğle vakti kılınan cenaze namazına Kılıç'ın yakınları, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş,  gazeteciler Altan Öymen, Oktay Ekşi, Tufan Türenç, Hıncal Uluç, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
 
ALTAN ÖYMEN: TÜRKİYE'NİN TANITIMINA DA KATKIDA BULUNDU
Altan Öymen de Altemur Kılıç'ın önemli bir gazeteci olduğunu belirterek, "Sadece gazeteciliğe değil, Türkiye'nin tanıtım faaliyetine de büyük katkılarda bulunmuştur. Basın yayın genel müdürü olarak yurt dışında basın ateşeliklerinde bulunarak, o alanda büyük hizmetler vermiştir. Türk televizyonunun gelişimine büyük katkısı olan bir gazetecidir. Türk basını için ölümü büyük bir kayıptır" diye konuştu.
 
OKTAY EKŞİ: MEDENİ BİR İNSANDI
Oktay Ekşi ise Kılıç ile karşıt görüşlerden olduklarını dile getirerek, "Ama benim gibi ona karşıt görüş sahibi olan insanların çok belirgin olarak tespit ettiği bir şey vardı, medeni bir insandı. İlişkilerimizde hiçbir zaman farklı görüşlerin mensupları olmamız nedeniyle gerginlik söz konusu olmazdı." ifadelerini kullandı.
 
"YURTSEVERLİĞİNİ, MİLLİYETÇİLİĞİNİ BIRAKMAMIŞ BİRİDİR"
Başbakan Yardımcısı Türkeş, törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Altemur Kılıç'ın gazeteci ve diplomat olmanın ötesinde merhum Kılıç Ali'nin oğlu olması, Cumhuriyet'in ilk dönemini, çocuk olarak yaşamış, birebir gözlemlemiş biri olduğunu anımsatarak, "İleri yaşına, nefesini verdiği son güne kadar yurtseverliğini, milliyetçiliğini bırakmamış biridir. Rahmetli babamın arkadaşı, benim de ağabeyim olan bir insandı. Kaybını üzüntüyle karşılıyoruz. Türk milletinin başı sağ olsun" dedi.
 
Altemur Kılıç'ın cenazesi, kılınan namazın ardından askerlerin omuzlarında cenaze aracına taşınarak, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda babasının kabrinin üzerine defnedildi.

ALTEMUR KILIÇ KİMDİR?

Ankara’da doğdu. Robert College’de okudu. New York’ta New School For Social Research’te Siyasal Bilgiler bölümünü bitirdi ve master diploması aldı. Gazeteciliğe 1944 yılında Tasvir-i Efkar gazetesinde başladı. Vatan, Milliyet, Gün, Hür Vatan, Türkiye gazetelerinde ve Devir dergisinde muhabir, sekreter, yazı işleri müdürü ve köşe yazarı olarak görev yaptı.Associated Press Ajansı’nda redaktörlük, Ankara muhabirliği, Milliyet yayınlarında Genel Müdürlük görevini yürüttü. 1949 -1951 yılları arasında, New York’ta Birleşmiş Milletler Teşkilatı Sekreteryası Enformasyon Bölümünde çalıştı. 1967 ile 1969 yılları arasında New York B.M. UNICEF teşkilatının Radyo TV bölümünün başına geçti. Aynı teşkilatın Avrupa bürosunda enformasyon bölümünü yönetti. 1954 -1959 yılları arasında Washington’da Türkiye Büyük Elçiliği Basın Ateşeliği, 1959-1960 ve 1969-1972 yılları arasında Başbakanlık Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü, 1963’te Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Radyo ve TV’den sorumlu bakanlık baş müşavirliği yaptı. 1964 -1967 yılları arasında Bonn ve Washington’da Büyük Elçilik Basın Müşaviri olarak görev aldı. 1975 yılında Orta Elçi payesi ile New York’ta Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcılığına (Enformasyon işleri ile görevli) tayin edildi ve 1980’de emekli olana kadar o görevde kaldı. Altemur Kılıç emekli olduktan sonra TRT Yönetim Kurulu ve Radyo-TV Üst Kurulu üyeliklerinde, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Turkey and The World adlı bir eseri var. Son olarak Yeniçağ Gazetesi'nde yazıyordu. Basın Şeref Kartı taşıyordu. 1997 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülüne değer görüldü.