131 basın kuruluşu kapatıldı

Türkiye, 15 Temmuz’da parlamenter demokrasiye yönelik darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Yeni Şafak gazetesi muhabiri Mustafa Cambaz,  15 Temmuz’da Çengelköy’de çıkan çatışma sırasında yaşamını yitirdi.

Gazeteciler için 2015 zorlu geçti

2015 yılında yayın yasakları, haber sitelerinin kapatılması, yayın kuruluşlarına fiziki ve sözlü saldırılar gündemden hiç düşmedi.

Gazetecilere 'tutuklama' ile gözdağı

Kasım ayı, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri’yle başladı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından medyaya yönelik baskılarda hızlı bir tırmanış görüldü.

Yabancı gazeteciler de ağır baskı altında

 Türkiye, 2016’nın ilk dört ayında basın özgürlüğü açısından geriye gidiş devam etti. İlk üç ayda çoğunluğu Güneydoğu’da görev yapan 80 gazeteci gözaltına alındı. 

Medya’nın ‘Kara Ekim’i

Ekim ayı; medya tarihine ‘kara’ bir ay olarak geçti. Türkiye, 1 Kasım seçimine sisli bir ortamda girdi.

Gazeteciler basın özgürlüğü için mücadele etti

Mart ayında; Dünyanın gözü Türkiye idi. Uluslararası kuruluşlar,  Türkiye’deki gazeteciler üzerindeki baskının bitirilmesi, açılan davaların durdurulması, basın özgürlüğünün sağlanması üzerine sürekli çağrılar yatı

Ağustos ayına işten çıkarmalar damgasını vurdu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin her ay hazırladığı basın raporları, Türkiye ve dünyada basının durumunu ortaya koymaya devam ediyor. ürkiye’de giderek yoğunlaşan terör saldırıları özellikle doğu bölgelerinde gazeteciliğin daha da zor yapılmasını neden oldu.

Gazeteciler tutuksuz yargılansın

Şubat ayı özellikle doğudaki gazeteciler için sansür, gözaltı ve tutuklama ayı oldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden neredeyse her gün bir gözaltı haberi geldi.