“TOBB Medya ve İletişim Meclisi denge unsuru”

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Medya İletişim Meclisi Başkan Yardımcısı Vahap Munyar 2008’de kurulan bu yapının hem kurumlar hem de dolaylı olarak çalışanlar açısından dengeleyici olarak görev yaptığını söyledi

 

 

 

 

Sibel GÜNEŞ-Ünal KURTUL  

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde 2008 yılında kurulan Medya ve İletişim Meclisi’nde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni Başkan Vekili Vahap Munyar temsil ediyor. Medya ve İletişim Meclisi’nin medya kuruluşlarına yönelik “örtülü reklam” iddiasıyla getirilen cezaların “hakkaniyet” ilkesiyle verilmesinde önemli rolü olduğunu belirten Vahap Munyar,  Meclis'te şu an Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Munyar, Medya Meclisi’nin kuruluş sürecini şöyle anlatıyor:

 “2008 yılıydı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne bir yazı geldi. TGC adına bir temsilci istendi. O dönemki yönetim kurulu bana görev verdi. TGC adına benim temsilim istendi. Ben de temsilen gittim. Gitmeden önce bu yapının nasıl bir oluşum olduğunu öğrendim. TOBB’da kurulacak sektör meclisleriyle hükümetle bürokrasiyle ilişkilerini daha sağlıklı oluşturulması planlanıyordu.  64 farklı sektörün meclisi kuruldu. Bunlardan biri de Medya ve İletişim Meclisi oldu. Bu mecliste medya kuruluşlarından, STK’lardan temsilciler var. Meclis Başkanı'nın iki-üç başkan yardımcısı bir de danışmanı olabiliyor. Onlar da aday gösterilerek seçiliyor.  Meclis için danışmanı da başkanlık divanı belirliyor, meclisin de onayını alıyor."

MEDYA VE İLETİŞİM MECLİSİ'NDE SEÇİM SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?

Medya ve İletişim Meclisi’nin başkanlık seçimlerinde üyeler tarafından başkan adayı olarak önerildiğini belirten TGC Başkan Vekili Vahap Munyar, süreçle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

 

“Seçime girdiğimizde ‘kim başkan olsun’ diye kendi aramızda konuşurken benim adım önerildi. Medya kuruluşları benim adımı öne çıkardı. TGC adına benim başkan olmamı, tarafsızlık açısından önemli gördüler. Seçim sırasında AA Genel Müdürü’nü de aday gösterenler oldu. Ancak seçim sürecinde kamudan bir başkan adayına sıcak bakılmadı. Ben tek aday kaldım seçildim. Üç yıl civarında TGC’yi temsil ettim ve başkanlık yaptım.”

MEDYA MECLİSİ'NİN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR

Vahap Munyar, üç yıl süren başkanlık sürecinde medya kuruluşlarına ve dolaylı olarak da çalışanlarını olumlu etkileyecek çalışmalar yürüttüklerini belirtiyor:

 “Bu yapı oluştuğunda sadece medya kuruluşlarının temsil edildiği yer gibi bakılıyordu.  Ama biz ilgili bakanlarla, TOBB başkanıyla sık sık görüşerek yalnız medya kuruluşlarını değil, çalışanları da etkileyen sorunları dile getirdik, çözümü için çaba gösterdik. Ekonomi şuralarının gerçekleştirilmesine katkı verdik. Sanayi, Ticaret ve Gümrük Bakanlığı bünyesinde Tüketici Koruma Genel Müdürlüğü ve Reklam Kurulu Başkanlığı vardı. İki makamın başında da aynı kişi vardı. Bu yapılar TV ve radyoları ‘örtülü reklama’a karşı denetliyordu. Ceza gerekiyorsa veriyordu. Ancak yazılı basın için böyle bir yapı yoktu. Sonra yazılı basına da RTÜK benzeri bir çalışma başlatıldı. Sigara haberleri, ilaç haberleri, alkol haberleri ve hastanelerle ilgili haberlerde ‘örtülü reklam’ yönünden inceleme yapılıp  cezalar verilmeye başlandı. Öyle ki bu cezalar haber başına 120 bin liraya kadar ulaştı. Bu cezaların ölçüsüz olduğunu gördük ve bakanlarla sık sık görüştük. Daha sonra Tüketici Yasası’na bir madde konuldu. Bu maddenin içeriği ‘bir haberde ürünün adı geçiyorsa amacını aşıyorsa örtülü reklamdır, ceza verilmelidir’ şeklindeydi. Bu maddeye de itiraz ettik. Bu yapılarda gazetecilerin varlığı ‘neyin reklam, neyin tanıtım, neyin haber’ olduğunun anlaşılması konusunda önemli rol oynadı. Cezalar azaldı, haksızlıklar önlendi. Medya kuruluşlarının bir haber nedeniyle haksız ceza alması, hem medya kuruluşunu hem de o haberi yapan muhabiri ve servisini ciddi olarak olumsuz etkiliyordu. İşten çıkarmalara bile neden olabiliyordu.”

TOBB Medya ve İletişim Meclisi’nin üç yıl sonra yapılan seçimle başkanın Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ olduğunu belirten Vahap Munyar, “Hakan Güldağ başkan seçildi, ben de başkan yardımcı olarak medyanın sorunları konusunda çalışmayı sürdürüyorum” diyor.