“Tekstil’de yaza umutlu girmek istiyorum”

Hazır giyim ve tekstil sektörü Türkiye’de geçmişten beri en çok istihdam ve katma değer oluşturan alanların başında geliyor. Son yıllarda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ayakta kalabilen nadir firmalardan biri Marka Tekstil patronu Ali Ekber Kaçmaz  2017’den umutlu

Geçtiğimiz yıllarda hazır giyim ve tekstilde sektör bazında yaşanan sıkıntılar birçok firmanın kepenk indirmesine sebep olurken, ayakta kalabilenlerin bu kez önüne ise döviz kurlarının hızla yükselmesi  pek çok sektörü olumsuz etkiledi.
Geçmişten beri en çok istihdam oluştaran alanlardan biri olan hazır giyim ve tekstil sektörü de bunlardan biri oldu. İstanbul Sultangazi’de Marka Tekstil sahibi Ali Ekber Kaçmaz’a yönelttiğimiz sorularımızı içtenlikle cevapladı:

Sektörün şu anki durumu nedir?
Siparişlerde ve dolayısıyla ihracat ve üretimde durgunluk olması istihdamı sektör genelini olumsuz etkiledi. Yılın ilk  çeyreği itibariyle istihdamda geçen yılın aynı dönemine göre düşüş mevcut. Yani hazır giyim alanındaki istihdam çok azaldı.
Sektörde işçi ve işveren durumu nedir?
Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü geçmiş yıllara göre zorlu bir süreçten geçiyor. Bunun yanında, sektörde sıkılaşan rekabet koşulları da çalışanların vasıf ve niteliklerini yukarı yönlü zorluyor. Ancak, pek çok sektörde olduğu gibi hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründe de firmalar yeni kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşıyorlar. Genç nesiller ve yeni mezunlara sanayide ve fabrikada çalışmak yerine perakendede ve AVM’lerde çalışmayı tercih ediyorlar. Perakende mağazacılık alanında çalışanların önemli bölümü ise işlerini kalıcı bir iş olarak görmüyor. Birçok işletmemizin personel aradığını ancak bulamadığını yakından biliyorum. Sektörümüzde nitelikli çalışan bulmakta son derece zorlaşıyor. Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli mülteciler Türkiye’de tekstilde geçimini sağlamaya çalışıyor. Suriyede 30 yıllık sanayicisi buraya geldi ve adam işini burada da sürdürmek zorunda. Burada gelip, kendilerine atölye kurdular. Türkiye’de bu yıl içinde yüzlerce Suriyeli girişimci şirket kurdu. Bunlar ihracat bile yapmaya başladı.

 

 

İSTANBUL’DA TEKSTİL ATÖLYELERİ ZOR DURUMDA

Marka Tekstil’in sahibi Ali Ekber Kaçmaz, kar olmadan ucu ucuna yürüyen işler nedeniyle son dönemde birçok işletmenin kapandığını söyledi. Ayakta kalabilen atölyelerin büyük firmalarla çalışanlar olduğunu ifade eden Kaçmaz, şunları aktardı: “Büyük firmalar ile çalışan tekstil sahipleri kar oranı düşük tutarak iş yapmaya çalışıyor. Çalıştırdığı işçinin maliyiyetinide haliyle küçük tutmak zorunda kalıyor ve buyüzden çalışan işçi de bulamıyorlar. Çalışanlar da daha yüksek ücret istiyorlar. Sektörde işler gel-git sistemiyle hareket ettiğinden yeri geliyor eleman sıkıntısı oluşurken yeri geliyor çalışanlarınızı çıkarmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumu hazır giyim sektörünün en büyük sorunu olarak yorumlayabiliriz.”
İstanbul’daki firmaların eskisi kadar kazanç sağlayamadığını ifade eden Ali Ekber Kaçmaz, “Küçük işletmeciler şu anda İstanbul’da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Firmalar, Fason mal yaptırma imkanlarının kaybolduğu bir bölge haline geldi. Düzenli iş bulamama fason sahiplerini şin içinden çıkılmaz hale getirdi” dedi.

 

“Türk işci bulmak zorlaşıyor”

Tekstil firmalarında çalışan elemanlarının çıraklık eğitimi alması gerektiğini söyleyen İşletme sahibi Ali Ekber Kaçmaz “Bu gibi firmalarda ustalarımız mutlaka çıraklıktan yetişir. Şimdi ise çırak bulmak çok zor hale geldi. Tekstilin, bir kısmı dış ticarete bağlı olduğunu ve dolar üzerinden işlem görmesi firmaları ucuza iş yaptırmaya çekti. Fasoncular bu işin içinden çıkamaz hale geldi. Kaliteli mal yapmak yerine ucuz ve kalite aranmaksızın iş yaptırabilmeye kadar çekiyor. buda elemanı ucuza çalışktırmak anlamına geliyor. Türk gencinin tekstilde çalışmak yerine kendilerini daha iyi para kazandırabilecek alanlara yönelmesi bizi oldukca üzüyor. Ülkemizin neredeyse en büyük iş sektörü alanında nam salmış tekstil artık sönük bir kurum haline geldi” diye konuştu.

‘Bazı firmalar malını ucuza yaptıracak fasoncular arıyor, haliyle kalite de düşüyor’

20 yıllık tecrübeye sahip olduklarını belirten Marka Tekstil işletmeni Ali Ekber Kaçmaz, fason üretiminde kalitenin önemine vurgu yaptı ve şunları söyledi: “Firmalar düşük maliyet ama iyi mal istiyor. Deveyi hendekten atlatsan insana daha kolay gelir herhalde. Ekip işi gerektiren tekstil maliyetide haliyle yüksek oluyor. Çalışanlarının her türlü maliyetini üstlenen biz firma sahipleri, onların her türlü sıkıntılarınada ortak olmalıyız. Anlayış bu olduğu sürece firmalarca gelen malın temiz elden geçmesi buna bağlı olduğunu düşünüyorum. Dalgın bir şekilde çalışan sizi ve çalışanlarınızı her yöndentehlike altına sokar. Ürün tekrar geri döner ve bu udurum itibarsızlığa yol açar. Bu yüzden büyük firmalar ucuza kaçma yerine bizim gibi çalışanın haklarını korumayı ön plana çıkarırsa öyle zannediyorum ki kaliteli malı ucuza olmasada iyi bir fiyata eline alabilirler.