“Dünya gelinlerini biz taçlandıracağız”

 

Dünyada her kadının hayali gelinlik giyerek mutlu bir yuva kurmak. Ancak o gelinlikleri güzelleştiren taçlar da beyaz elbisenin vazgeçilmezi. Bu taçlar ise Türk kadınının elinde şekil bularak gelinlerin örgülü saçları arasında birbirinden şık modeller gelinlikle yarışır hale geldi

 

Gelinliğin göz alıcı tasarımı aksesuarlarıyla bir kat daha artıyor.  Özenle yapılmış saçların şık görünümünü sağlayan gelin taçları istanbul eyüp semtinde bulunan uzman tasarım ustası Gülşen Sönmeztürk’ün ellerinde sanata dönüşüyor.  
Hedefi insanların mutluluklarına ve heyecanlarına eşlik etmek, hayatlarına dokunmak olduğunu dile getiren Gülşen hanım atölyesinde birbirinden eşsiz ürünleriyle gelinlerin doğal görünümüne önem gösteriyor. Muhabirimize yaptığı açıklamada “Artık gelinlerimiz örgülü saçları ve doğal dalgaları tercih etmeli ve Makyajda ise doğal tonlar ön planda olmalı. Doğallığı bozacak fazla makyaj ve diğer cilt malzemelerini aşırı kullanmak yerine örgülü saçların veya gelinliğin üstüne işlenen gelin taçı aksesuarları ile doğal güzelliğin rüzgarı eseceğine inanıyorum” dedi.

Bu yıl hiç olmadığı kadar ilgi gördüğünü ve atölyesinde yeni tasarımlar yaparak bu yılın gelinlerini taçlandıran sanatçı Gülşen Sönmeztürk ile soru cevap şeklinde sorularımıza cevap verdi.
Türkiye’de kadın iş gücünün görünümü nedir ve sizin önünüze engel çıktı mı?
Kadınların sık kullandığı bir söz vardır “Çocukta yaparım kariyerde” bu söz bizleri iş hayatında emin adımlarla ve güven verici özelliğiyle bir çok güzel yerlere taşımıştır. Mağlum Televizyon ve yazılı basında birçok kez kadının iş hayatına katılması ve sayısının hızlı bir şekilde artması gurur verici bir durum. Ayrıca hükümet tarafından iş destekli sunduğu proje ve atılımlar bu yolda emin adımla ilerlememizi sağlıyor. Bir ticarete atılırken mutlaka risklerede yer vermek zorundasınız. Ticaret, cesaret ister, destek ister, güç ve para ister, yetenek ister ve bunların karşılığında da size başarmanın mutluluğunu yani güveni aşılar. Yaptığınız işin küçük veya büyüklüğüne bakmadan emin adımlarla işinizi severek icra ederseniz hayatta özgüveninize kavuşursunuz. Kadının da iş hayatında zorlanmayacağını aksine girişimlerini daha kalıcı ve güven verici hale getirdiğini görürsünüz.
Bu iş için istihdam ne genişlikte?
Türk kadınının elinden gelemeyeceği iş olmadığına inanıyor. Bakın hastanalerde sıra beklerken ellerinde ki tığlar ve örgü şişleri ayrıca otobüslerde uzun yolculuklarda mutlaka kendine iş çıkarabilek bir uğraş yaptıkların görebilmektiyiz. Aslında bunun sebebi çalışkan bir nesil olduğumuzu gösteriyor. Bizim ise bunu biraz daha geniş açıyla bakmamız lazım. Öncelikle mahallelerimizde bulunan kurslar yardımıyla işe başlamalıyız. Küçük sermaye ile zanaat sahibi olmak için yolumuzuda böylece açmış oluyoruz. Hiç bir kadın ben ne yapabilirim ki dememeli. Önce öz güvenini sağlam tutmalı ve Allah’ın verdiği irade yi harekete geçirip gücü elinde hissetmelidir. İSMEK gibi kurlarda çok geniş çaplı meslek sahibi olabilmek mümkün. Mesleği eline alan bir kadın ise ufak sermayeyle kurduğu tezgah onu iş hayatına atmış olacak. Hatta devlet yardımları hafife alınmamalı kadına sunulan bu yardımlar sayesinde bırakın esnaf olmayı şirket sahibi haline bile gelebiliyorsunuz.

 

Kadın girişimci erkeğe göre daha mı hızlı yol alıyor?
Evet girişmici olduğumuz sadece bu alanda değil birçok alanda da bunu görebiliyoruz. Özellikle günümüzde popüler olan E-Ticaret hızla büyümekte ve bunun kullanıcılarınında kadın ağırlıklı olduğu bilinmektedir. Yapılan bir araştırmada e-ticarete atılan kadın girişimcilerin sayısının bir önceki yıla göre %80 arttığı ortaya kondu. Ayrıca kadın girişimcilerin 24 yaş ortalamasıyla erkeklere oranlara çok daha önce e-ticarete adım attığı da belirtildi.  E-ticaret, barındırdığı geniş fırsatlar ve büyüme potansiyeli ile günümüzde girişimcilerin en çok ilgilendiği alanların başında geliyor. Türkiye’de e-ticarete atılan girişimcilerin büyük bölümü İstanbul kaynaklı olduğunu takip eden illerin ise sırasıyla Kocaeli, Gaziantep, Kayseri ve Antalya olduğunu duyurdu.Son olarak İstanbul’dan sonra gelen illerin Anadolu’nun hemen her bölgesinden olması, Türkiye’de e-ticaret bilincinin yaygınlaşmaya başladığının da bir göstergesi oldu. Bizide “H&D Saç Aksesuarları” facebook adresinden ve instegram “hd_sac_aksesuarları” adresinden takip edebilirsiniz.

 

‘Başarıya daha çabuk ulaşabiliyoruz’

Usta tasarımcı “İstanbul’da eğitim veren kurslar neredeyse her semtte bulunmakta. Katılım ise beklenenin üstünde. Özellikle kadınların doldurduğu sıralarda tercih edilen kursların başında ince ve narin işleri barındıran meslekler geliyor, İnci boncuk, nakış işleri, örgü, gelinlik tasarımı, Seramik ve cam, Moda okulu gibi alanlar tercih ediliyor. Bu işlerin kısa zamanda ustası haline gelin kadınlar ise yeteneklerini bulmuş oluyor. Buralarda kurslarını bitiren kursiyerler daha sonrasında sanatını önce çevresi daha sonrada dünya çapında genişletme şansı bulabiliyor. Birçok örneğinide yakın zamanda televizyon ve gazete sayfalarına yansıdığı görmüşüzdür. Bir örnek vermek gerekirse  IF Wedding Fashion İzmir 2017 Fuarı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 8. Gelinlik Tasarım Yarışması’nın yarı finalistleri belli oldu. İSMEK’ten “Bilgisayarlı Modelistlik” eğitimi alan Saliha Çağlar, “Zamansız” temalı yarışma için tasarladığı gelinlikle yarı finale kadar uzanmıştı.” diye konuştu.

 

“Eğitim almış bir toplum ticarette hızla ilerler”

Sanat ötelyesinde sorularımızı içtenlikle cevaplayan Sanatkar ustamız Gülşen hanımın son sözlerini tamamlarken şunları dile getirdi “İyi eğitim almış bir birey ticareti özgür bir şekilde sorgulama ve icraate geçirebilmesi gerekir. Ticareti al gülüm ver gülüm yerine sağlam güvenilir bir çıtada yükseltirseniz o zaman bir yerlere gelebilmenin memnuniyetini yaşamış olur. Gerçekleştirmiş olduğunuz icraatin ise faydalarını hergeçen gün görebilme şansı yakalarsınız. O yüzden derim ki ticaret ahlakını edinememiş  kadın veya erkek olsun ticaret yapmamalıdır. Ticarette en büyük destek aileniz ve yakınlarınızdan gelmelidir. Güvensiz üzere kurulmuş bir yapı ne olursa olsun yıkılmaya ve yok olmaya mahkumdur. Temelleri sağlam atılmış bir bina yıkılması ne kadar zor ise, ticarettede bu geçerlidir. Şunu unutmamalıdır ki yaptğınız işte eğli olanlardan yardım istemek acizlik değil tam tersi işinizde karşınıza çıkacak zorluklara karşı hazırlıklı olabilmek içindir.

Röportaj: Hakan ÇAĞLAK