Sağlıksız ofis zatürre nedeni

Yetersiz havalandırılan ofislerde bakımı yapılmayan klimalara bağlı olarak solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artıyor

 Kışın ortaya çıkan enfeksiyonların sık sık tekrarlamasında ofislerin yeterince havalandırılmaması, kapalı alanlarda sigara içilmesi önemli rol oynuyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal, gripten zatürreye birçok kış hastalığına, sanılanın aksine soğukların değil kapalı ve sağlıksız ortamlardaki mikropların davetiye çıkardığını belirtiyor:

 “Kışın dondurucu soğuğu nedeniyle kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla kalıyoruz. Hal böyle olunca gerek kapalı alışveriş mekanlarında geçirilen uzun saatler, gerekse işyerlerimizde ortak soluduğumuz havada bulaşması nedeniyle solunum hastalıklarında artış gözlemlemekteyiz. Hastalar sıklıkla öksürük, balgam, nefes darlığı, hırıltı, ateş, kırgınlık gibi belirtilerle hekime başvurmaktadırlar. Özellikle gribal enfeksiyonlar, zatürre, astım ve KOAH atakları, akut bronşit ve soğuk algınlığı sonrası uzamış geçmeyen öksürükle karakterize bronş hiperreaktivitesi (solunum yolu hassasiyeti) en sık görülen solunum hastalıklarıdır.”

Hava kirliliğinin de hastalıkları büyük ölçüde tetiklediğini, ev içinde ya da ofis ortamında havada bulunan tahriş edici maddelerin özellikle astımlı hastaları sağlıklı kişilerden daha fazla rahatsız ettiğini vurgulayan Dr. Pelin Uysal sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu tahriş edici maddelerin bazıları kokularından tanınabileceği gibi bazılarının varlığı bile fark edilmeyebiliyor. Sigara, gaz ocağı ve gazlı ısıtıcılar, arızalı kalorifer kazanları, kapalı garajda çalışan araba, odun sobası ve şömine, formaldehit madde salınımı yapan mobilya yalıtım malzemeleri, bina temellerinden mekanlara sızan radon gazı bu tahriş edici maddeler arasında sayılabilir. Dış ortamda hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde gereksiz aktivitelerden kaçınılmalı. Bakımı yapılmamış klimaların kullanıldığı nemli ortamlarda legionella bakterisinin neden olduğu zatürre bulguları gözlenebiliyor.”