Aile hekiminin yükü azaltılacak

Sağlıkta dönüşümün ikinci fazına geçmeye hazırlanan Sağlık Bakanlığı aile hekimlerinin yükünü de azaltmayı planlıyor

Türkiye’de şu anda 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerini sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracaklarını belirterek, "Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu anda 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz beş ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Aile hekimlerinin hizmet verdiği vatandaşlara yeni bir destek alanı oluşturulacağını vurgulayan Bakan Akdağ, fizyoterapistler, psikologlar, diyet uzmanları ve beden eğitimi hocalarının da aile hekimlerine yardımcı olacağına işaret etti.

Türkiye'de hastalık yükünün değiştiğini, sağlıkta dönüşümün başladığı 2002 yılına oranla 2017 yılında farklı bir ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Akdağ, “ Vatandaşlarımızın ihtiyaçları farklı, dolayısıyla yeni bir faza geçiyoruz” dedi.  Sağlıkta dönüşüm programına başladıkları 2002 yılında en büyük problemlerden birisinin anne ve bebek ölüm oranları, çocukluk çağı ishalleri, verem, tifo, sıtma gibi problemler olduğuna değinen Bakan Akdağ, Türkiye'de şu anda bu konuların öncelikli problemler olmaktan çıktığını belirtti ve şöyle konuştu: 

"Türkiye'de artık sıtma görülmüyor, kızamık problemimiz yok. Çocukluk çağı zatürresi önemli bir problem olmaktan çıktı. Önümüzde şişmanlık, hareketsizlik, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları var. Sigaraya bağlı akciğer hastalıkları ve kanserler var. Tamamen değişik bir yeni döneme giriyoruz. Bunların tedbirlerini alıyoruz. 2017 yılında sağlıklı yaşam merkezleri kuracağız."