Akupunktur stres tedavisinde etkili  

 

Kalp hastalığından kansere kadar geniş bir hastalık yelpazesinde olumsuz etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanan stresin tedavisinde akupunktur da etkili bir tedavi seçeneği olarak kabul ediliyor

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Ahmet Usta akupunkturun bilimsel bir tedavi seçeneği olarak strese bağlı hastalıklardaki etkisiyle ilgili şunları söylüyor:

 “Stres ve strese bağlı sağlık sorunlarının giderilmesinde akupunktur etkili. Baş ağrıları, migren, boyun, sırt  bel ağrılarında olumlu sonuçlar alınıyor. Ayrıca depresyon, fobi, panik atak, erkeklerde strese bağlı disfonksiyon, strese alınan kiloların verilmesinde akupunktur önemli faydalar sağlıyor.

AKUPUNKTURU UZMANLAR UYGULAMALI

Akupunktur 1980’lerden beri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından destekleniyor. 2003 yılında WHO’nun akupunkturun bilimsel olarak etkili olduğunu duyurduğu 28 hastalık bulunuyor. Akupunkturun artık modern tıbbın bir parçası olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Usta “Akupunktur ehil ellerde uygulanmalı” diye konuşuyor. 

AKUPUNKTUR DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Prof. Dr. Ahmet Avcı akupunkturla ilgili doğru bilinen yanlışlarla ilgili de halkı uyarıyor:

Akupunkturda her zaman iğne kullanılır: Hayır, sadece ısı ve lazer de kullanılabilir.

Akupunktur sadece zayıflamada ve sigara bırakmada kullanılır: Hayır, çok geniş kullanım alanı vardır.

Akupunktur en az 15-20 seans yapılır: Hayır, ortalama 3 seans da etkili sonuç alınmalı- 6-9 seans da bitirilmelidir.

Akupunkturla verilen kilolar geri alınır: Doğru, ancak sorun akupunkturla ilgili değildir.  Akupunktur tek başına yapılmamalı, hastaya multidisipliner yaklaşılmalı)

Akupunktur iğnelerinin ucunda ilaç vardır:  Hayır hiçbir şey yoktur, sadece çelik teldir.