SGK, muayene katkı paylarını artırdı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni yılda, vatandaşın muayene katkı paylarını yüzde 20 ila 60 oranında artırması, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan'ın tepkisini çekti.

Sağlıksız ofis zatürre nedeni

Yetersiz havalandırılan ofislerde bakımı yapılmayan klimalara bağlı olarak solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artıyor 

Aile hekiminin yükü azaltılacak

Sağlıkta dönüşümün ikinci fazına geçmeye hazırlanan Sağlık Bakanlığı aile hekimlerinin yükünü de azaltmayı planlıyor 

Gebelikte kozmetik ürünlere dikkat!

ABD'deki Massachusetts Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan deney,  Bisfenol S (BPS) kimyasalının annelik içgüdüsünü olumsuz yönde etkilediğini ortaya koydu. 

Tam buğday çocuklara önerilmiyor

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Atlı, mineral maddelerin emiliminde sorun yaratabileceği için çocuklara tam buğday unlu yiyecekler önermediklerini bildirdi.

Kızılay’ın kan stoğu alarm veriyor

Türkiye’de 50 bin olması gereken kan stoğu kırmızı sınır olan 20 binin altına düştü. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık halkı kan bağışına çağırdı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Türkiye'deki bin 300 civarındaki hastanede ameliyat ve tedavilerde yılda 2,7 milyon litre kansar fiyatı yapıldığını söyledi 250 bağış kabul noktalarının bulunduğunu, 17 kan merkezi ve 65 kan bağış noktasında bu kanların analiz ve testlerinin yapıldığını anlatan Kınık şöyle konuştu:

"Biz her güne 50-60 bin ünite gibi bir stokla girmeye çalışırız, olağanüstü olaylara hazırlıklı olmak için .Ama bu, kış aylarında düşer. Şuanda da bizim 'kırmızı alarm' dediğimiz 20 bin gibi bir rakamın altına düştü. Terör saldırılarındaki kan ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Şuan bile bu konuda bir zaafımız yok. Şu an çok panikleyecek bir durumumuz yok ama stok seviyelerimizi 20 binlerden 50 binlere çıkarmamız gerekiyor"

Akupunktur stres tedavisinde etkili  

Kalp hastalığından kansere kadar geniş bir hastalık yelpazesinde olumsuz etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanan stresin tedavisinde akupunktur da etkili bir tedavi seçeneği olarak kabul ediliyor