Bu robot Ankara havası oynuyor  

 Samsun Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri, parçalarını ABD'den getirdikleri robota yazılım yükleyerek Ankara havası oynattı.

BİLSEM öğrencileri Hasan Yahya Kuyumcu ve Oktay Söylemez Pınar, ABD'den temin ettikleri robot parçalarını birleştirerek, 4 şekle giren ve adını "Göktürk" koydukları robot yaptı. Öğrencilerin özel yazılımıyla robot hem "Ankara'nın Bağları" şarkısını çalıyor hem de oynayabiliyor.

Anaokulundaki öğrencilerin, bilimi sevmesi için yapılan robot, minikleri eğlendiriyor.

Robotu yapan öğrencilerden 6. sınıf öğrencisi Hasan Yahya Kuyumcu, AA muhabirine, robotun parçalarını temin ettikten sonra yazılım yüklediklerini uzaktan robotu kontrol ettiklerini söyledi. Robotun birçok şeyi gerçekleştirebileceğini ifade eden Kuyumcu, yazılıma ne yüklerseniz robotun da aynısını yapabildiğini ifade ederek, robotu gösteri amaçlı kullandıklarını kaydetti.

Altıncı sınıf öğrencisi Oktay Söylemez Pınar ise çok özellikli robot yaptıklarını anlatarak, "Mayın temizleyici, top atar, ışık takip eden ve ağırlık kaldırabilen robotlar da yaptık. Robot parçalarını temin ettikten sonra yazılımlarını biz üretiyoruz." dedi.

BİLSEM Müdürü Aydın Peker, Göktürk adını verdikleri robotun parçalarını satın aldıklarını ve öğrencilerin bunu birleştirdiğini ifade etti.

Çok amaçlı bir robot olduğunu vurgulayan Peker, "Biz bu robotu daha çok çocukların ilgisi çekmek için kullanıyoruz. Yani bu robotla çocukların bilimle yakınlaşmasını sağlıyoruz. Robot gelenleri karşılıyor ve oyun oynayabiliyor. Bunun dışında farklı amaçlarda kullanılabilen robotlar da öğrencilerimiz yapıyor. Burada önemli olan ortaokul öğrencilerimizin robot üretimi değil, yazılımın mantığını öğreniyorlar." şeklinde konuştu.

Peker, anaokulu öğrencilerinin, bilimi sevmeleri için BİLSEM'e getirildiklerini belirterek, minik öğrencilere öncelikle Göktürk adını verdikleri robotu gösterdiklerini ve robotun çaldığı Ankara havası ile öğrencilerin eğlendiğini ifade etti. (AA)