İstanbul’daki terör saldırısına yoğun tepki  

 

İstanbul’da eğlence merkezinde meydana gelen terör saldırısına yurt çapında yoğun tepki sürüyor. Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, sanatçı ve siyasetçiler başta olmak üzere her meslekten insan saldırıyı kınıyor

İstanbul Ortaköy’de meydana gelen saldırıyla ilgili tepkiler yurt çapında sürüyor. Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, sanatçı ve siyasetçiler başta olmak üzere her meslekten insan saldırıyı kınıyor. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin, "Kaynağı ne olursa olsun, terör insanlığın düşmanıdır. Kardeşliğin, yaşamanın, aydınlık hayallerin düşmanıdır." ifadelerini kullandı.

Türkiye Demokrasi Platformu Başkanı Kezban Hatemi, Ortaköy'deki terör saldırısını kınayarak, "Türkiye Cumhuriyeti bu tür mesajlarla, ne yaşam tarzından ne laikliğinden ne hukukun üstünlüğünden vazgeçecek değildir." dedi.

Platform Başkanı Kezban Hatemi ve beraberindeki grup, terör saldırısının gerçekleştiği alana karanfil bıraktı.

Burada açıklama yapan Hatemi, bu tür saldırılara hiçbir zaman ödün vermeyeceklerini belirterek, "Bunu vurgulamak için buradayız. Bizi asıl yaralayan ve üzen bu olaya rağmen, hala sosyal medyada ahlaksızca paylaşımların devam etmesi. Türkiye Demokrasi Platformu olarak biz bunu şiddetle kınıyoruz. Dolayısıyla bugün burada yaşamını yitiren yabancı ve Türklerin bir arada, eğlence için bir araya geldikleri bu mekanda bu menfur cinayetleri işleyenlere bir mesaj vermek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bu tür mesajlarla, ne yaşam tarzından ne laikliğinden ne hukukun üstünlüğünden vazgeçecek değildir." ifadelerini kullandı.

Hatemi, ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diledi.

ADLİ TIP KURUMU’NDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, cenazeleri almak için Adli Tıp Kurumu önündeki bekleyişini sürdürüyor.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumunda bulunan cenazeleriyle ilgili işlemler devam ediyor. Saldırıda hayatını kaybeden Mehmet Kerim Akyıl'ın babası Ali Akyıl, oğlunun cenazesini almak için Belçika'dan geldiğini söyledi.

 

8 KİŞİ GÖZALTINDA

REİNA'ya yılbaşı gecesi düzenlenen terör saldırıyla ilgili olarak 8 kişi gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri yaptıkları çalışmalarda yılbaşı gecesi gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili olabileceğini değerlendirdiği 8 kişiyi gözaltına aldı. Polis ekiplerinin olayla ilgili çalışmaları devam ediyor.

KARANFİLLİ ANMA

Türkiye Demokrasi Platformu üyesi bir grup, Ortaköy'deki Reina'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için eğlence mekanın önünde bir araya geldi. Ellerinde karanfiller bulunan grup üyeleri, basın mensuplarını açıklama yaptı.

Açıklamayı yapan Türkiye Demokrasi Platformu Başkanı Kezban Hatemi, "Demokratik sosyal, laik hukuk devleti bu tür ahlaksızca girişimlere hiç bir zaman ödün vermeyeceğiz. Bunu vurgulamak için hukukun üstünlüğüne sahip olmak için buradayız. Bizi asıl yaralayan ve üzen bu olaya rağmen hala twitter'dan, sosyal medyadan ahlaksızca paylaşımların devam etmesi" dedi.

 

"Türkiye Demokrasi Platformu olarak bu tür düşünce yapısını şiddetle kınıyoruz" diyen Hatemi, "Dolayısıyla burada yaşamını yitiren yabancıların ve Türklerin eğlence için bir araya geldikleri bu mekanda bu menfur cinayeti işleyenlere bir mesaj vermek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bu tür mesajlarla ne yaşam tarzını ne laikliğini nede hukukun üstünlüğünden vazgeçecek değildir. PKK, DAEŞ ve bunun gibi terör örgütleri ne yaparsa yapsın hukuk ve demokrasi refleksler en onun önünde olacaktır. Bunları söylemek için buradayız. Medyanın çok büyük sorumluluğu vardır. Halkın dayanışması ile hareket ederse çok daha iyi sonuçlar alacağız. Kendinden müsellah kişilerin çıkarak İslam dini adına hiç alakasız, kendi siyasi düşünce yapısı ve söylemleri ile uyumlu olarak konuşmalarını şiddetler kınıyoruz. Ölen kardeşlerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz. Sembolik olarak buraya kendilerini anmak için geldik" diye konuştu.