Neyi düşünürsek onu yaşarız

Eminönü’nün ünlü kumaş mağazası Beyaz Saray’ın deneyimli satış temsilcisi Gökhan Hasan Kahyaoğlu, “Evet piyasada bir durgunluk var ancak sürekli ekonomik kriz var diyerek yaşarsak işin içinden çıkamayız. Pozitif düşünmek lazım” dedi

Son aylarda dolarda yaşanan inişli çıkışlı dalgalanmalar ve bunun beraberinde gelen ekonomik durgunluk, ticareti hayatını da olumsuz etkiledi. İstanbul’un ticarete en işlek yerlerinden bir olan ve turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği Fatih ilçesine bağlı, Eminönü, Mahmutpaşa, Beyazıt’ta yer alan Kapalıçarşı, Sultanhamamı ve Karaköy ekonominin kalbinin attığı yerler olarak sayabiliriz. Son ayalarda buralarda iş yapan esnaflar da sıkıntılı. Zira işler eskisine nazaran düşük. Ancak yine de umutlarını kaybetmedi çoğu esnaf…
Söz ettiğimiz bölgede tekstil ve kumaşçılıkta yoğun olarak yapılıyor. Hatta budan birkaç sene öncesine kadar kumaşçıların neredeyse hepsi Eminönü ve Sirkeci civarındaydı. Bizde bölgenin ünlü kumaş mağazası Beyaz Saray’da  uzun yıllardır satış temsilciliği yapan Gökhan Hasan Kahyaoğlu piyasada çevrede yaşanan ekonomik gelişmelerle bilgi verdi.
İş hacminin geçen yıla oranla düşük olduğunu belirten Kahyaoğlu, “Evet bir durgunluk var. Bu zaten ekonominin her sektöründe hissediliyor. Ancak bu krizi biraz da bizler çıkartıyoruz. Şimdi herkes ‘kriz var, kriz var’ diye ortalıkta geziniyor. Bu sefer herkes birbirinden etkileniyor ve kendisini bir ekonomik kriz havasına sokup, para harcamaktan çekiniyor. Bu sefer de piyasa durgunlaşıyor.
Bence Türk milleti olarak biraz pozitif düşünmemiz lazım. ‘Ne düşünürsek, onu yaşarız.’ Millet olarak ‘ekonomik kriz var’ psikolojisinden çıkarsak her şey daha güzel olabilir.
Umutsuzluğa yer vermemeliyiz. Netice de hayat devam ediyor. Sosyal hayat olsun, iş hayatı olsun pozitif düşünmekten asla vazgeçmemeliyiz. İyi düşünelim, her şey iyi olsun” ifadelerini kullandı.

Tarihi yarimadada ticaret sektöründe turistlerin önemi büyük

Tarihi yarimadada ticaret sektöründe turistlerin önemi büyük olduğunu belirten Gökhan Hasan Kahyaoğlu, “Bu bölgeye gelen yabancıların çoğu zaten alışveriş amaçlı geliyor. Bizim de daha fazla ticaret yapmamıza neden oluyor. Rusya’dan gelip, perde diktiren çok müşterimiz vardı. Ancak Rusların gelmemesiyle birlikte işlerimiz de düştü. Yani turistlerin önemi büyük. Ancak önümüzdeki yaz için umutluyuz. Rusya ile sağlanan barış nedeniyle işlerimiz yeniden açılacağına inanıyorum” dedi. Arap turistlerin de önemli bir gelir kaynağı olduğuna dikkat çeken Kahyaoğlu, “Biz sanayisi olmayan bir ülkeyiz. O yüzden turizm çok önemli. Turizmi daha da geliştirecek projeler lazım” şeklinde konuştu.

İstanbul'da dükkân 'dünyanın kirası'

Son bir yılda çevrede bir çok dükkanın kapandığına da dikkat çeken Kahyoğlu, “Dövizin yükselmesiyle birlikte maliyetler arttı. Küçük işletmeler bu maliyetin altından kalkamadığı içir dükkanını kapatma yoluna gitti. Ancak dükkan sahipleri de böyle bir dönemde, küçük işletmelere kiralarda kolaylık yapmadı. Kiraları hep yüksek tuttular. Halen çevredeki dükkan kiraları çok yüksek. Bu da küçük işletmelerin ticaret yapmasına sekte vuruyor. Belki dükkan sahipleri kiraları düşük tutsalardı, bu kadar çok dükkan kapamazdı. iki tarafta kaybetti bence. Dükkanı olan biri aylardır, kira geliri elde edemiyor sadece indirim yapmadığı için Zor zamanlarda herkes birbirine destek olmalı diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı.