ABD ve Kuzey Kore arasında nükleer restleşme

Carter, NBC’de katıldığı bir programda eğer kedni topraklarına ya da dost ve müttefi ülkelerin toprağına müdahele gerçekleşiyorsa, Kuzey Kore’nin füze denemelerini vurabileceklerini açıkladı.

Kuzey Kore’den ise bu açıklamalara sert cevap geldi. Ülkenin lideri Kim Jong Un tarafından belirlenen herhangi bir noktadan, herhangi bir zamanda kıtalararası balistik bir füze denemesi yapılabileceğini açıklayan yetkililer, silah kapasitelerini güçlendirmelerine ABD’nin düşmanca politikalarının neden olduğunu ifade etti. Kim Jong Un, 1 Ocak’ta gerçekleştirdiği halka sesleniş sırasında, nükleer kapasitesi gelişkin olan ülkesinin kıtalar arası balistik füze testlerine çok yaklaştığını açıklamıştı. ABD, 5 Ocak’ta Kuzey Kore'nin nükleer füze gelişminin geçen yıl benzeri görülmemiş bir seviyede yapılan deneme atışlarından sonra "niteliksel" bir iyileşme gösterdiğini açıkladı.

 

Fakat henüz balistik füze üzerine nükleer savaş başlığı monte edebilecek teknolojiye ulaşılabildiği düşünülmüyor. Donald Trump’da attığı bir tweet ile bu testlerin gerçekleşmesine izin vermeyeceklerini açıklamıştı.