65'inden sonra çocukluk hayalini gerçekleştirdi

 

Çocukluk yılları boyunca ahşaptan gemi maketi yapmak isteyen Ozansoy, bu dileğini 65 yaşından sonra kiraladığı 10 metrekarelik atölyesinde hayata geçirdi.

İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan Mahallesi'nde yaşayan 74 yaşındaki Tanju Ozansoy, emekli olduktan sonra çocukluk hayaline yöneldi.

Ozansoy, 10 metrekarelik bir atölyede kestiği ahşap parçaları, hazırladığı gemi maketi planlarına göre tek tek birleştiriyor. İlk maket gemisini 1,5 yılda tamamlayan Ozansoy, 9 yıl içinde 20 maket yaptı.

Ozansoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gemi maketi yapmaya başladığı günden bu yana çok mutlu olduğunu, hemen hemen her gün atölyesinde çalıştığını anlattı. Çocukluktan beri ahşaptan maket yapmayı istediğini ifade eden Ozansoy, "Vaktim ve imkanım olmadı. 65 yaşından sonra vaktim ve imkanım oldu. Allah bana sabır da verdi. 'Dardayım', 'bunalımdayım' diyen herkese tavsiye ederim." diye konuştu.

Kendisine en büyük desteğin yakın çevresinden geldiğini ifade eden Ozansoy, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarım gemi maketi yaptığımı duyunca bana ahşap getirmeye başladılar. Benim bu gemileri sadece hobi için yaptığımı biliyorlar. Bu sanatla uğraşmamın bana diğer faydası ise 1965 yılından bu yana yani yaklaşık 50 yıldır içtiğim, bir türlü bırakamadığım sigaraya gemi maketi yaparken bıraktım. Çok mutluyum."

Ozansoy, atölyesindeki vitrininin en önemli yerinde 5 yılda tamamladığı Yavuz zırhlısının maketini koyan Ozansoy, eserinin Güney Deniz Saha Komutanlığında bir süre sergilendiğini, komutanlık tarafından kendisine verilen teşekkür belgesinin hayatta aldığı en önemli belgeler arasında olduğunu söyledi.