'Hatice abla' kızlarının geleceği için çay demliyor

 

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde eşinin vefatından sonra kızlarına tek başına bakan Hatice Yeni, evlatlarını eşinden kalan çay ocağını işleterek okutuyor.

 

Eşinin ölümünün ardından ailesinin geçimini tek başına sağlayan 43 yaşındaki Hatice Yeni, iki kızının geleceği için eşinden kalan çay ocağının başına geçti. Esnaflığı bilmemesine rağmen kızları için azimle çalışan Yeni, çay ocağından elde ettiği gelirle kızlarının üniversite eğitimi almasını sağladı.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaşayan Yeni, 3 yıl önce eşini kaybettikten sonra, o dönem lisede okuyan iki kızıyla yeni bir hayat mücadelesine girdi.

Öğretmenevinde kat görevlisi olarak çalışan Yeni, bu işini ev geçindirecek kadar gelir sağlamaması nedeniyle bırakarak, daha önce eşinin bir pasaj içinde işlettiği çay ocağında demliklerin başına geçti.

Hatice Yeni, çay ocaklarını genellikle erkeklerin çalıştırması nedeniyle ilk başta "ben bu işi becerebilir miyim" tereddüdü yaşasa da kısa sürede yeni işine adapte oldu.

Eşinin ardından iş yerine kilit vurmak yerine mücadeleyi tercih eden Yeni, yanında çalışan elemanıyla esnafın istediği çay ve kahveyi hazırlayarak servis yapıyor.

Dükkana eşinin saç renginden dolayı "Kınalı İbo'nun yeri" ismini veren ve iş yerinin duvarlarına eşinin fotoğraflarını asan Yeni, bu ocaktan elde ettiği gelirle kızlarının eğitimini sürdürdü.

Annelerinin fedakarlığını boşa çıkarmayan kızlarından biri Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümünü, diğeri ise Ege Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümünü kazandı.